Всі публікації щодо:
Зарубіжна література

Чому не зістарився досі „грибоєдівський Чацький, а з ним і вся комедія”?

А й справді, чому ж і досі, вже в третьому тисячолітті, не зістарився грибоєдівський Чацький, а з нми і вся комедія? Вони неминуче мали б зістаритися, адже минули вже два століття, дві страшні світові війни, звеличувалися й падали суспільні кумири, змінилися погляди та моральність.

Однак у головному все лишилося, як раніше: все так само є начальники, котрим аби було б підписано, а на законні вимоги та скарги людей вони відповідають відписками, зовсім не вникаючи в сутність справи.

Сучасні Молчаліни, щоправда, зламали „безмовности печатку”, але темою їхньої критики здебільшого є „перекази давнини глибокої”, а в іншому вони не забувають заповіти щодо свого віку й суджень. Заради своєї кар’єри ці люди підуть на все, навіть на злочин чи який-небудь аморальний учинок.

На зміну „мішанині мов” „французької з нижньогородською” прийшла мішанина англійської зі слобожанською, а люди, які повернулися „з-за пагорка”, захоплюються всім західним і нехтують своїм. Коротше, все, що викликало гнів у Чацького в побуті та житті фамусівської Москви, не збігаючись у дрібницях, в головному точно відтворюється в нашому житті.

На трьох хортів людей, звісно, вже не міняють, але ж їм можна не дати встановлену зарплатню, на яку не можна прожити. Однак дещо таки змінилося. Якщо раніше неперевірені чутки про божевілля Чацького передавалися з уст в уста, то тепер ми стали більш цивілізованими, майже як на Заході, і чутки отримуємо з газет, телебачення та радіо. Але якщо когось випадково ославлять шизофреніком чи запідозрять у благородности, то потім уже не відмитися. Як і у фамусовській Москві не зміг „відмитися” Олександр Чацький.

Так, часи минули, але ніяк не змінилися, а, значить, і люди теж не змінилися. І якщо це справді так, то тиняються нашими містами голодні, не помічені ще Молчаліни, організують опозиційні партії Чацькі, а їх наслідують Репетилови, роблять кар’єри поважні Фамусови. Комедія, таким чином, по своїй суті не померла, значить, не помер і її головний герой.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.