Всі публікації щодо:
Кочерга Іван
„Вищих я не відаю скарбів, ніж мирний труд і щастя в мирнім домі…” (за романом І. Кочерги „Ярослав Мудрий”)
Нерідко погляди та мрії письменників відбиваються в їхніх творах. Так було й з Іваном Кочергою. Взявши за основу драми „Ярослав Мудрий” історичні факти, він використав їх для зображення своїх прагнень.
Дія п’єси відбувається протягом 1030-1036 рр. Драматург змальовує сувору й героїчну добу, коли Ярослав Мудрий після довгої боротьби зі Святополком, Болеславом, Брячиславом і Мстиславом нарешті „витер пота” та зайнявся „нарядом” об’єднаної під його владою руської землі.
Авор малює Ярослава – князя Київського – героєм свого часу, бо в час міжусобиць тільки він думав про свою країну, про благо Русі, а не про свою користь. Тільки Ярослав зрозумів, що для того, щоб держава була могутня й велика, вона має бути єдина, дружна; князь щиро любить свій народ, називає його своєю родиною, вважає його священним.
Ярослав поважає людей, людську гідність і честь. Їх він бачить не лише у вельможних панах, а й у простих людях. Для своєї Батьківщини князь здатен воювати та скласти голову на полі битви. Заради своєї держави Ярослав залишає дружину в монастирі та вбиває Костянтина, бо вважає, що можна принести в жертву життя на благо цілої країни. Князь усіх закликає служити Русі:
…А ми, кому судилося ще жити,
Життя трудом повинні заслужити
І сили всі Вітчизні присвятить…
Але, незважаючи на те, що Ярослав готовий битися заради країни, він не любить насильства. Князь любить книжки, вважає їх мудрістю народу, любить мир, храми та спокій, мріє по щасливі, спокійні часи.
Ярослав розуміє народ, його любов до праці, розуміє, що праця для людей – ще щастя. Князь мріє збудувати чудовий храм, він наче хоче зблизити двох своїх богів – народ і Господа. Він дуже високо цінує правду й честь:
…Ані алмази, перли чи смарагди
Дорожчі нам від вірності і правди,
Які я прагнув ствердити в житті!
І ми розуміємо, що нічого не зможе змінити цю людину, вона буде стояти за свою Русь до останнього подиху.
У своїй драмі „Ярослав Мудрий” Іван Кочерга, може, де в чому й іделізував образ київського князя, але зобразив справжнього героя, для якого головне – це мир і труд його рідного народу, він живе й керує державою заради його блага. У цій людині злито воєдино багато рис, навіть протилежних: м’якість і рішучість, сміливість і мудрість. Автор показує, що, коли людина служить народові, її не забудуть. Може тому ім’я Ярослава Мудрого й дійшло до нас крізь віки, стало безсмертним. Також ім’я Івана Кочерги, митця української літератури, теж буде жити вічно.