Всі публікації щодо:
Кочерга Іван

Моральні цінності, ідеали наших пращурів (за драмою І. Кочерги „Ярослав Мудрий”)

Багато українських письменників присвячувало свої твори часам Середньовіччя, бо саме тоді найяскравіше виявидися найкращі риси нашого народу. Не став винятком і талановитий драматург Іван Кочерга. Він відкрив читачеві Київську Русь за часів Ярослава Мудрого, змалював людину того часу. Він романтизує образи героїв, показує боротьбу добра й зла, проте відчувається правдивість тих образів.

Ярослав Мудрий – центральний образ поеми, і не стільки історичний, скільки філософський. Цей герой увесь час вагається: він проти кровопролиття, але прагне з’єднати Русь, оборонити її від ворогів:

…І, поки жив, стояти я клянусь

За руську правду і єдину Русь…

Київський князь – це людина, яка мріє жити в мирі й злагоді, його приваблює мистецство й наука. А в боях він показує себе справжнім захисником Вітчизни. Син Ярослава Володимир із захоплення каже про батька:

І батька меч, як блискавка разюча,

В усіх кінцях просіки проруба…

Ми бачимо в Ярославі Мудрому людину, для якої головне в житті – правда, честь, проте в його вчинках інколи можна простежити й лукавство, і несправедливість:

І за таку ось вірність Костянтину

Він [Ярослав] кривдою лихою відплатив.

Микита – ще один позитивний герой поеми й найбільш ідеалізований персонаж – чутливий, добрий, любить Вітчизну. Він загинув, захищаючи Київ. Для Ярослава Мудрого це був „чесний ворог і таємний друг” (до Києва Микита прибув, щоб помститися князеві за батька, за Новгород, але його чутлива натура все ж була проти насильства).

В образах Журейка та Милуши втілена ідея патріотизму простого народу, самовідданість трудівників Києва. Це є символом романтичного кохання. Змальовуючи цих людей, І. Кочерга довів, що в житті людини найважливіше – честь, правда, любов до Батьківщини. І не має значення, хто ця людина: князь, монах, простий робітник тощо.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.