Всі публікації щодо:
Малишко Андрій

Людина і Батьківщина в поезіях Андрія Малишка

Скільки почуттів, ніжності вкладав у свої рядки Андрій Малишко! Мабуть, не було ще такого письменника, який би від усього серця висловив любов до рідного краю і прагнув, щоб його сучасники відчували святість своєї землі. Уже перша його збірка – „Батьківщина” (1936 р.) засвідчила, що в україньку літературу прийшов новий співець і патріот України. Образ рідного краю звучить у багатьох віршах поета, передається через деталі життя чи образи людей. Називаючи Вітчизну великим словом – мати – поет висловлює готовність стати на її захист:

Рідну, добру, у крові умиту,

Я тебе нікому не віддам!

Невтішні думки про страждання українців під час Великої Вітчизняної війни невіддільні в поета від споминів про батьків, про місто юності – Київ (це поезії „Україно моя”, „Київ”, „Мати”, „Дніпро”, „Харків”). А звитяжні герої-захисники Батьківщини в минулому служать для поета прикладом самовідданості в боротьбі.

Чимало поезій написав А. Малишко про самовідданість учинків воїнів Радянської Армії, але зупинитися, на мою думку, варто на поезії „Балада про колосок”.

Ідучи в похід, солдат узяв із собою „сухеньку грудочку землі, обпалену снарядом”. Довго він її носив дорогами війни, аж поки не сталося диво6

І в грудці зерно проросло

На втіху всьому взводу…

Тоді солдатські руки, які знудьгувалися за рідним домом, за працею, по-хазяйськи поклали проросле зерно в попелище, і виріс із нього колосок. Автор показує: ніякі злигодні війни не в силі здолати в людині любові до життя, до рідної України.

Відгриміли останні бої, відійшли в минуле грізні дні Великої Вітчизняної. Народ почав відбудовувати господарство, заліковувати душевні рани. Чи міг поет відсторонитися? Звичайно ж, ні. У післявоєнній творчості він і далі прославляє рідний край, трудівників-українців. А. Малишко в усьому хоче бути вірним сином України, безмежно відданим, навіть готовим перевтілитися в дерево.

Поет може стати зерниною або солов’єм, щоб „від пізніх зір до ранніх зір” служити піснею своїй землі. Щоб бути гідним сином України, поет по-синівськи звертається до неї:

Лиш ти, як мати, дай мені

В кипучім гарті, в пламені,

Снаги залізної навіки…На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.