Всі публікації щодо:
Зарубіжна література

Романтична й трагічна історія Емми Боварі

Роман „Пані Боварі” Г. Флобер писав більш як чотири роки. Це роман про „провінційні норови”, як сказано в підзаголовку. Розповівши про подружню зраду в родині Шарля Боварі, про захоплення його дружини Емми та її самогубстві через сердечні та життєві розчарування, Флобер використав справжню історію доктора Деламара та його дружини, котрі жили біля Руана. Однак роман являє собою соціально-філософське осмислення дійсности. Маленьке містечко Йонвіль, де відбуваються події, символізує всю Францію.

Духовна драма Емми – в безвихідному конфлікті її мрії та дійсности, між прищепленим дівчині монастирським вихованням та дрібнобуржуазною буденністю, в якій вона живе.

Із тринадцяти років Емма виховувалася в монастирі, де читала романи про кохання й вірила, що на неї чекає таке ж саме прекрасне, світле, красиве почуття та суцільна романтика. Однак її чоловік Шарль виявився сірим і буденним, у ньому, за явленнями Емми, не було нічого лицарського: він не вмів ні фехтувати, ні стріляти, ні виголошувати полум’яні промови. Чоловік ї обожнював, а вона все частіше думала, що на його місці міг би опинитися хтось більший гідний і цікавий. Одного разу сірість її життя було порушено: їх із Шарлем запросив на бал до свого замку маркіз д’Андервільє. Ця поїздка лишила в душі Емми незнищенний слід. Розкішні зали, елегантні дами, вишукані страви, запах квітів – усе, як у романах! Її чоловікові це було нецікаво, а Еммі так хотілося, щоб прізвище Боварі стало відомим, щоб його знала вся Франція!

Їхнє провінційне містечко було явно не для Емми, бо так базікали про все й там нічого не було таємного. Найвизначнішими цікавинками міста були аптека самозакоханого пана Оме, торгівець тканинами Лере, місцевий священик і ще декілька осіб. Емма відчула споріднену душу в молодому помічникові нотаріуса Леоні Дюпюї, вона почувалася дуже добре в його товаристві. Після від’їзду Леона до Руана пані Боварі оволоділа нудьга, ніщо її не тішило, і навіть маленька дочка її лише дратувала. І в цей момент в її житті з’явився 34-річний поміщик Рудольф Буанже, неодружений досвідчений ловелас. Емма швидко його покохала, чекала на зустрічі, а він швидко став тяжитися їхнім зв’язком, його непокоїла необережність дівчини, дратували її вередливість і сентиментальність, до того ж вона мріяла поїхати з ним назавжди з Руана. Однак на Емму чекав удар і руйнація всіх мрій. Іще одного удару завдав їй Леон, з яким вона зустрілася за три роки після розлуки. Він був упевненим у собі, успішним чоловіком і наперед знав, що зуміє звабити Емму; але зв’язок із заміжньою жінкою міг зашкодити його кар’єрі, тож подумував порвати з нею. Нагода трапилася, коли Емма звернулась до нього по фінансову допомогу, адже її родина погрузла в боргах, а майно чоловіка було виставлено на продаж. Леон їй холодно відмовив, і, втомившись він обманів, від безвиході, дівчина отруїлася, розв’язавши таким чином усі свої життєві негаразди.

Але трагедія Емми Боварі виходить за межі її особистої драми. Думаю, що Емма не порочна сама по собі, а ось людські якості її коханих чоловіків залишають бажати кращого. У дівчини не було стійкого імунітету проти вульгарщини. Трагедія її в тому, що вона не прагнула вирватися з того життя, мадам Боварі пішла з життя, її поховали… Горе Шарля було великим і щирим. Незабаром він, ні на що не хворіючи, помер. Стискаючи в руці пасмо волосся Емми… Рудольф, котрий знічев’я тинявся лісом цілий день, спокійно спав у своєму замку; спав у себе й Леон. Так скінчилася романтична й трагічна історія Емми Боварі, історія, яка нерідко стається, коли романтичні уявлення про життя вступають у конфлікт із непривабною повсякденністю.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.