Всі публікації щодо:
Драч Іван

Тема Чорнобиля у творчості Івана Драча

26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС пролунав вибух, який сколихнув увесь світ і став Чорнобильською трагедією. Ось уже двадцять п’ять років ми осмислюємо цю трагедію та її тяжкі наслідки. Осмислюють і кажуть своє вагоме слово про неї і письменники, і вчені, серед яких і Ліна Костенко, і Юрій Щербак, і Борис Олійник, і Іван Драч.

У січні 1988 року в журналі „Вітчизна” було надруковано поему І. Драча „Чорнобильська Мадонна”. Поет, глибоко відчуваючи народну трагедію, що торкнулася також і його родини, намагається передати її засобами поезії:

…Тяжко пишу, зболено розмірковую,

Словами гіркими наповнюю аркуш…

Знайти істину, утвердити правду, звернути увагу на людину – такі завдання ставив перед собою І. Драч. Поема примушує читача заново пережити потрясіння й допомагає осмислити й усвідомити трагедію, стати над нею.

Уожний розділ поеми сприймається як сюжетнозавершений епізод реального світу, і кожен є складовою частиною твору, кожен рядок сповнений душевного болю. Адже не можна лишатися байдужим ддо всього, що сталося, до життя й здоров’я людей, які рятували людство, до проблем тих людей. Поет знаходить слова, котрі передають і біль, і розпач, і захоплення, і зневагу:

…Світ ідіотствує, хоча й окуляриться,

Врятований ще раз життям молодим…

Автор зображує і біль старої жінки, яка через усякі кордони повертається до рідного села, і молодих солдатів, які ціною власного здоров’я й життя будували саркофаг, тримали тридцятикілометрову зону, і інших ліквідаторів Чорнобильської трагедії. Письменник звинуватив у катастрофі тих, для кого „кар’єри і премії” - найголовніше в житті.

Майже до кожного розділу поеми автор дібрав епіграф (один чи декілька), ніби наголошуючи на зв’язку минулого з майбутнім, закликає берегти нашу планету. Як скорботна пісня-туга сприймається читачами поема Івана Драча, бо поет засобами поетичного слова виразив свою печаль, свій біль і біль усього народу.

Загальна радіоактивність речовин, що потрапили до навколишнього середовища під час аварії на ЧАЕС, у 200 разів перевищує радіоактивність сукупного вибуху атомних бомб, які було скинуто на Хіросіму та Нагасакі. Радіаційну загрозу людству має бути ліквідовано шляхом ядерного роззброєння та згортання атомної енергетики. А Україна вже постраждала від радіаційної катастрофи.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.