Всі публікації щодо:
Зарубіжна література

Сенс назви поеми М. Гоголя „Мертві душі”

Душа, за релігійними переконаннями, не може бути мертвою: вона вселяється в тіло, котре має народитися, і залишає його в момент фізичної смерти. А тут іще й множина – множина, тож назву поеми довелося завуалювати, поставвши попереду „Походеньки Чичикова, або…”, а далі йшли вже „Мертві душі”. Автора не зупинило навіть те, що його могли звинуватити в блюзнірстві, що в ті часи загрожувало Соловками…

Є ще одне значення слова „душа”. У ті часи поміщик мав платити податок на селян, котрі належали йому, тобто душі. Проводилися ревізії, і до наступної давно померлий вважався живим, а народжений офіційно не існував. Ось саме на цьому й ґрунтувалась афера Чичикова. За померлих селян поміщик уносив подать і був не проти позбавитися від зайвих витрат (згадаймо скарги Коробочки). Мертві, але офіційно живі ревізькі душі можна було закласти в опікунській раді та під них задарма отримати землю в Херсонській губернії. Здогадавшись про це, Чичиков вирушає до губерній, якими прокотилась епідемія, наприклад, холери, і виконує там свої купчі міці. Найцікавіше, що за законом Чичикова немає за що судити, офіційно живі селяни офіційно придбані ним „на вивід”.

Було б дуже легко погодитися з думкою про те, що саме долі селян дали назву поемі, якби не те, що Павло Іванович із жодним із них не зустрічався, оскільки вони померли ще до його приїзду до міст. N. Доводиться повернутися до думки, що йтиметься про живих, душі яких, усупереч волі Бога, померли. Ось серед них і відбуваються походеньки Чичикова, саме вони продають йому живих і мертвих, саме вони володіють померлими, і живими, і навіть іще не народженими душами.

Отож, на мою думку, сенс заголовку в тому, що дворянська верхівка Росії і є ті самі „мертві душі”, котрі ухвалили закони, що зробили живих людей, живі душі начебто мервими, а мертвих – начебто живими.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.