Всі публікації щодо:
Мовознавство

Доповідь на тему: Українська мова як чинник державотворення

Яке прекрасне рідне слово!
Воно — не світ, а всі світи.

Володимир Сосюра

Мова – це найважливіше і найбільше надбання народу, яке підкреслює його особистість. Вона пов’язана з усіма галузями людського життя і є найбільшим засобом передавання інформації між людьми у всіх сферах побуту.

Згідно ст. 10 Конституції України державною мовою в Україні є українська мова. Держава повинна забезпечувати всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України. В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України. Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування. Застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається законом.

З цього варто зазначити, що українська мова є основною у всіх сферах життя і повинна використовуватись в державі, а особливо у офіційних звертаннях, заявах, наказах та інших документах. Також за законом українська мова повинна використовуватись у дошкільних, загальносередніх, професійно-технічних, вищих учбових закладах, у засобах масової інформації та урядових установах, а також установах місцевого самоврядування.

Однак, проаналізувавши мовну ситуацію в Україні, можна дійти висновку, що, нажаль, українська мова в країні не набула належного поширення. Деякі урядові особи, як, наприклад, Міністр освіти, науки, культури молоді та спорту, Дмитро Табачник, належним чином не знають державної мови. За останні два роки було ініційовано декілька спроб зменшити використання української мови у суспільному житті, які ледь не реалізувались. Нажаль, в нашій країні зараз без знання державної мови можна посісти будь-яку посаду, навіть державну. А за її незнання не було усунено жодного чиновника. В країнах, зокрема, Європейського Союзу, куди ми намагаємося вступити, щоб реалізуватися для життя і отримати громадянство, треба скласти мовний іспит. Такого закону в Конституції України немає.

Останнім часом популяризація української мови зменшилась, а як наслідок, зменшилась і національна підсвідомість українців. Дуже часто патріотами в Україні називають людей, які у звичайному повсякденному житті використовують рідну мову, що дуже негативно відображується на іншомовних українцях, а інколи доводить навіть масових бійок. Насправді ж тільки деякі згустки сучасної молоді, якщо говорити тільки про майбутнє України, намагаються поширити українську мову та культуру, створюючи невеличкі гніздечка. А справжнє поняття патріота визначається не тільки мовою, але й багатьма іншими ознаками.

Політики ж почали часто розігрувати мовну карту проти української мови заради своїх амбіцій. Під час передвиборчої кампанії у 2004 році це ледь не призвело до розколу країни та громадянської війни. Це негативно вплинуло на внутрішній стан та імідж країни на міжнародній арені.

Таким чином, ми бачимо – сучасна мовна ситуація в державі свідчить про те, що лише задекларованості державного статусу української мови для повноцінного утвердження її в усіх сферах суспільного життя недостатньо. Для цього необхідні механізми реалізації правових документів щодо функціонування української мови, а також урегулювання питань, пов’язаних з удосконаленням юридичної відповідальності за порушення законів, які регулюють питання використання державної мови.

Українська мова є ключовим фактором національного державотворення, провідним чинником консолідації України. Саме тому, безумовно, необхідно відроджувати українську мову, робити все необхідне, для того щоб нею володіли всі, хто живуть на території України. Але головне – не можна цього робити насильницьким шляхом, не можна силувати людину, щоб вона розмовляла державною мовою. Необхідно бути терплячими, необхідно заохочувати суспільство і в першу чергу тих, хто працює в органах державної влади і місцевого самоврядування вивчати та розмовляти українською мовою.

Важливу роль у встановленні української мови як державної повинна відігравати сім’я. Сім’я повинна розтлумачити дитині, що немає мов кращих чи гірших, є краще чи гірше володіння мовою, є толерантне чи шовіністичне ставлення до мов і народів. Мова зберігає наші культурні цінності, нашу мораль, наші традиції, віру. Обираючи мову, батьки передають дитині відповідне духовне надбання. Сім’я зобов’язана плекати в дитині якості толерантності і терпимості до прав і свобод людини і громадянина, знання і розуміння своїх прав і свобод та необхідності їх узгодження у суспільстві. Батьки не мають жодного морального права позбавляти дитину через якісь власні амбіції можливості вивчати мову свого народу.

Сучасна Україна – вільна і незалежна європейська держава, народ якої цінує і оберігає свої традиції й культуру. Саме тому необхідно докласти максимум зусиль для того, щоб зберегти і примножити наші скарби, серед яких українська мова займає особливе місце.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.