Всі публікації щодо:
Зарубіжна література

Уславлення сміливості, винахідливості, порядності у романі Р.Л. Стівенсона „Острів скарбів“

Мета: Поглиблювати навички аналізу художнього образу, робити порівняльну характеристику; розвивати зв‘язне мовлення; сприяти вихованню у школярів мужності, сміливості, порядності.

Обладнання: текст роману Р. Стівенсона „Острів скарбів“; ілюстрації до твору.


Хід уроку

Порядний той, хто своє право

вимірює своїм обов‘язком.
Г. Лакордер

І. Оголошення теми, мети і завдань уроку

1. Слово вчителя.

Підлітків завжди захоплюють сильні й мужні людські характери, оскільки молодість прагне знайти зразок, до котрого слід прагнути. Наймолодшим героєм роману „Острів скарбів“ є Джим Хокінс.

2. Усне мовлення.

- Яким ви уявляєте цього героя? Опишіть його зовнішність, яким ви його бачите?

- Знайдіть і прочитайте у творі, яким його описує автор твору Р. Стівенсон.

3. Бесіда.

- Згадайте, що нам відомо про дитинство Джима? (мати мала корчму „Адмірал Бенбоу“, і він допомагав працюючи там).

- Що стало причиною, яка спонукала хлопця до серйозних вчинків? (смерть капітана, що жив у їхньому трактирі).

- Якими були стосунки Джима з лікарем Лайвсі? (хлопець довіряв йому, поважав його)

- Що подобалось Джиму у цьому чоловікові? (Хлопець ріс без батька, а Лайвсі ставився до нього добре ; Джим визнавав його розум, цінував людську гідність).

- Як діяв Джим у критичних ситуаціях? (Розсудливо, здебільшого робив правильний вибір).

- Який відчайдушний вчинок зробив Джим на кораблі?

- Що на вашу думку, Джим зробив неправильно на острові? (Хлопець самовільно покинув людей на призволяще, нікого не попередив).

- Як поводився Джим у ворожому таборі? (Мужньо, хоробро)

- Перед яким вибором став хлопець? (Або перейти на бік піратів, або залишитись чесним і порядним, але загинути).

-Чому Джим не пішов із доктором Лайвсі, коли той йому запропонував? (Він дав піратам слово, а порушити дане слово не порядно).

- Як ставились до Джима члени команди? (Дуже добре. Вони любили його і піклувалися про нього).

- Як ви розумієте слова капітана „Ти по-своєму , можливо, й непоганий хлопець, але даю тобі слово, що ніколи більше я не візьму тебе в море. Бо ти з породи пестунів і робиш усе, що захочеш“?

4. Творча робота

На основі проведеної з вами бесіди охарактеризуйте характер Джима Хокінса. Свою думку обґрунтуйте письмово.

5. Робота з епіграфом

До кого з героїв роману найбільше підходить сьогоднішній епіграф. Доведіть свою думку, підтвердіть фактами.

6. Порівняльна характеристика героїв

Порівняйте Джима Хокінса з роману „Острів скарбів“ Р. Стівенсона і Діка Сенда з роману „П“ятнадцятирічний капітан“ Жуля Верна. Знайдіть спільні і відмінні риси.


Джим Хокінс

Дік Сенд

Спільне

1. Обоє, майже ще діти і прийняті на корабель юнгами.

2. Сміливі, допитливі, у критичних ситуаціях вміють приймають рішення.

3. Великий вплив мали дорослі.

4. Стоять перед моральним вибором. І не зрікаються порядності.

5. Чесні, порядні, розумні. Поважають дорослих.

6. Уміють цінувати добре ставлення до себе.


Відмінне

1.Має лише матір

2.сприймали як дитину, став улюбленцем на кораблі.

3. Схильний до необдуманих вчинків.

4. Запальний

1. Круглий сирота

2. На кораблі сприймали як дорослого

3. Завжди продумував свої вчинки.


7. Бесіда

- Що нам відомо про капітана, лікаря, Трелоні. Охарактеризуйте їх. Яке ваше ставлення до даних героїв і їхніх вчинків (усно).

- Складіть план характеристику до улюбленого героя з роману Р. Стівенсона „Острів скарбів“.

Зачитування написаних робіт. Усна розповідь про героя.

Домашнє завдання: Дібрати цитатний матеріал до образу Сільвера та його товаришів.



На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.