Всі публікації щодо:
Зарубіжна література

Прородцтва у романах Жуль Верна

Жуль Верн тому назавжди

залишився з нами, що вірив

у щасливе майбутнє людства.

П’єр Гаммара.

Є книги, які прочитаєш і забудеш. Є ж такі, що залишаються назавжди добрими друзями і навіть через багато років згадка про них зігріває душу. Саме до таких належать твори відомого французького письменника Жуль Верна (1828-1905)р.

У творах Жуля Верна, як палкого прихильника науки, знайшла своє втілення думка давньогрецького філософа Діогена: „Єдине благо-знання, єдине зло - невігластво’. У романах Ж. Верна панує культ знань. Письменник доводить думку про можливість практичного застосування науки і запалює вогник любові до знань.

У кожному зі своїх романів Ж. Верн ставив перед собою завдання популяризації географічних знань. Ще під час навчання Ж. Верна знайомлять з найколоритнішою фігурою тогочасного Парижа - Олександром Дюма. Власне Дюма запропонував Ж. Верну випробувати себе у літературі. Пізніше Жуль неодноразово говорив, що вдячний Дюмі за те, що той перший повірив в нього. Під впливом першого літературного успіху, Верн пише в листі батькові:

„Згодом я можу стати гарним літератором, але ніколи не буду нічим, окрім поганого адвоката”.

Жуль Верн повірив у свої сили і з-під його пера вийши майстерні романи такі як: Подорож до центру Землі,Із Землі на Місяць, Крижана пустеля, Діти капітана Гранта,Двадцять тисяч льє під водою , Навколо Місяця , Плавучий острів, Пригодитрьохросіян ітрьох англійців у Південній Африці, Навколо світу за вісімдесят днів, Таємничий острів , Чорна Індія , П’ятнадцятирічний капітан , П’ятсот мільйонів Бегуми ,Жангада , Зелений проміннь ,Школа Робінзонів , Робур-завойовник Ж. Верн написав більше 100 романів , також він писав оповідання і повісті.

Один із найпопулярніших творів є „П’ятнадцятирічний капітан’. У ньому розповідається про небезпечні й романтичні пригоди Діка Сенда, юного капітана шхуни „Пілігрим“, який був бідним сиротою, а став справжнім героєм. Він зумів подолати чимало труднощів і небезпек, підступність, зраду, урятував багатьох людей від неминучої смерті. Дік благородний, рішучий, мужній, уміє самостійно приймати рішення, досягати своєї мети. Динамічний сюжет роману захоплює, інтригує несподіваними поворотами, описами напруженні ситуацій, сутичок із піратами, каторжанами, дикунами-людоїдами. Події відбуваються у відкритому морі, в африканських джунглях, на тлі палючого сонця, штормових ночей, тропічних злив...

Ж. Верн був наділений колосальною ерудицією, був ще й людиною з рідкісною уявою. Його фантастика базувалася на міцних наукових знаннях, саме тому вчені говорять про геніальну здатність письменника передбачати. Розповісти про неймовірні пригоди,

незвичайні подорожі, далекі країни допоміг Ж. Верну створений ним новий літературний жанр - пригодницький роман. Пригодницькі романи Ж. Верна вчені називають ще й „науковими романами’ або

пригодницько-географічними, оскільки всі три аспекти - пригоди, техніка і географія - поєднуються у його творах.

„Мюзе де фамий” - журнал для сімейного читання, Де Жуль Верн працював. Верн був змушений дотримуватись його концепції повчати розважаючи. Автори „Мюзе” повинні були писати романи і оповідання із благополучним кінцем і найвищою мірою повчальні. Пізніше, працюючи над своїми „Незвичайними подорожами’, Верн завжди дотримувався цих двох правил, а також усі його романи починають з конкретної дати.

Вже в 1865 році, після публікації перших п’яти романів Жуля Верна, його гонорар був збільшений до 3000 франків за книгу. Незважаючи на те, що за умовами договору видавець міг вільно розпоряджатися ілюстрованими виданнями книг Верна, Етцель виплатив письменникові за 5 випущених на той час книг компенсацію в розмірі 5500 франків. У вересн 1871 року був підписаний новий договір, за яким Верн зобов’язувався передавати видавцеві вже не три, а тільки дві книги щорічно; гонорар же письменника відтепер становив 6000 франків.

Етцель і Верн невдовзі перетворились на добрих друзів і співпрацювали аж до смерті видавця.

Рання праця Верна, „Париж двадцятого століття’ не сподобалася видавцеві, і вона так і не з’явилася друком, а була опублікована лише в 1997 році англійською мовою. А власне у цій праці Ж. Верна дуже багато пророцтв пов’язаних з ХХ століттям. Це і: Жуль Верн передрік перенаселеність, “Париж зламав свої кордони ще 1843 року, й ніщо тепер його не стримує ,він поглинув увесь департамент, стало просто неможливо розміститися у столиці, занадто малої для п’яти мільйонів мешканців ...“.Забруднення навколишнього середовища... “У десяти льє від Парижа не залишилося ні природи, ні атмосфери“. Париж 1960 року - це збита разом добра сотня тисяч будівель, між якими височіють труби, що прикрашають десятки тисяч заводів“. Ейфелеву вежу поставив у чудовому місці , в порту Гренель... “Електричний прожектор без особливої користі“, світив у небі на висоті 500 футів, це була найвища конструкція у світі “. Описав метро

“Чотири концентричні кільця залізничних колій тепер утворюють цілу транспортну мережу , завдяки застосуванню нових матеріалів потяги стали дуже легкими. Кожні десять хвилин вони забирають і везуть у своїх швидких і зручних вагонах тисячі пасажирів“. Також описав автомобіль“Незліченні машини борознять бруківку бульварів; усі вони їдуть без кінської тяги; їх рухає невидима сила мотор, в якому

відбувається згорання газу . Мотор Ленуара застосовується як двигун“. Відомий французький винахідник Етьєн Ленуар один

із творців двигуна внутрішнього згорання. Також він знав як водяться машини “Механік, сидячи на своєму сидінні, керував рульовим колесом, а педаль, розташована під його ступнею, дозволяла регулювати хід автомобіля”. Про комп’ютери... - ...Ці пристрої були схожі на величезні піаніно. Натискуючи на кнопки клавіатури, можна було підрахувати суму, залишок, піднесення, коефіцієнти і пропорції.

Про факси “Фототелеграф давав можливість надсилати на великі відстані копії будь-яких записів та малюнків і підписувати контракти на відстані тисяч льє“. Засоби комунікації стали міжнародними “Тепер телефонні мережі вкривають не тільки поверхню континенту, а й дно океану, Америку від Європи відділяє не більше однієї секунди . Всі важливі питання вирішуються на відстані“. Як електрика служить медицині (електрошок) “Особливі електричні пристрої повертали до життя утоплеників, у яких іще хоч трішечки теплилося життя“. Електричний стілець “Голови більше не відрубували. Засуджених уже твляли сильним електричним розрядом“. Про зброю “За останнє століття виробництво засобів війни настільки просунулося вперед у своєму розвитку, що б’ються машини, а не люди“...

Коли на Землю було вперше передано фотографії зворотньої сторони місяця ,одному з „потойбічних’ місячних кратерів було присвоєне ім’я „Жуль Верн’. Кратер Жуль Верн примикає до моря Мрії.

Важко не дивуватися прородцтвам Ж. Верна, бо зі 108 пророцт не здійснилося лише 10. А можливо треба ще трішки почекати?!

Відома українська письменниця Марко Вовчок була особисто знайома з Жулем Верном, котрий передав їй виключне право перекладу його творів російською мовою.

У 1886 племінник письменника Гастон, який страждав на параною, вистрілив Жулю Верну в ногу. Поранення було важке, письменник не міг рухатися до кінця свого життя.

В останні роки життя у Верна виникли проблеми зі слухом, діабет вплинув на зір Жуль Верн майже нічого не бачив. Протягом більше 40 років Жуль Верн публікував як мінімум одну книгу на рік. У листі Етцелю він зізнавався:

„Здається, я божеволію. Я загубився серед неймовірних пригод моїх героїв. Шкодую тільки про одне: я не можу супроводжувати їх.”

Помер Жуль Верн о 8 годині ранку 24 березня 1905 р. Він був похований неподалік від свого будинку. Через кілька років після смерті на його могилі було встановлено пам’ятник, який зображував письменника-фантаста, що тягнеться до зірок.

Після смерті Жуля Верна залишилася його картотека, що включає понад 20 000 зошитів з відомостями з усіх галузей людських знань.

”Шлях до справжнього знання не буває легки (Рабле). Цю думку письменник Жуль Верн ствердив власним прикладом.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.