Всі публікації щодо:
Зарубіжна література

Конан Дойль “Загублений світ“

Більшість читачів, почувши ім’я англійського письменника Артура Конан Дойля 1859-1930, відразу пригадують славнозвісного Шерлока Холмса, геніального майстра розплутувати справи.

Шерлок Холмс посів у англійській літературі місце поряд із легендарними героями таких класиків, як Шекспір або Діккенс. Це той нечастий випадок в історії культури, коли слава персонажа здатна затьмарити славу його автора.

Конан Дойлю імпонувало писати романи-подорожі, пригодницькі, детективні, історичні та науково-фантастичні твори. Він писав у всіх названих жанрах. Особливо цікавила його історія: Дойль походив із старовинного, хоч і збіднілого роду, в якому переплилися власне англійська, ірланська і шотландська лінії. Син письменника Адріан написав біографію свого батька під назвою „Справжній Конан Дойл”. Він писав: „Вже сама атмосфера будинку дихала рицарським духом. Конан Дойл навчився розбиратися в гербах багато раніше, ніж познайомився з латинським відмінюванням.” З дитинства він чув від матері захоплюючі історії про участь своїх предків у важливих подіях національного минулого. Школярем зачитувався історичними романами В. Скота, Т. Майн Ріда, творами відомого англійського історика Т. Маколея.

Цікавою сторінкою багатогранної діяльності А. Конан Дойля є його наукова фантастика. На межі ХІХ століття саме в Англії цьому різновиду літератури судилося набути нових форм: майстер соціальної фантастики Герберт Уеллс значно розширив коло тем, сюжетів і героїв, звичних для прихильників францюзького фантаста Жуля Верна.

Слава Конан Дойля - автора детективів, якоюсь мірою витіснила науково-фантастичні твори Дойля за межі читацької уваги. Тим часом тут під пером автора виник герой, ім’я якого важить для справжнього знавця фантастики не менше, ніж ім’я Холмса для любителя детективів. Образ професора Джорджа Едуарда Челенджера проходить через низку творів Дойля. Саме цьому героєві належить слава відкриття доісторичного світу в нетрях Південної Америки (“Загублений світ“), він зумів передбачити небезпеку, яка загрожує людям внаслідок руйнівної дії специфічних космічних променів (“Отруєний пояс“) і організував неймовірну подорож до центру землі (“Коли земля скрикнула“).

Загублений світ” (1912)-перший фантастичний роман А. Конан Дойля. У ньому описана повна небезпек мандрівка до загубленого се­ред непрохідних джунглів гірського плато, на яке ще не ступала нога людини. Персонажі роману - це самовпевнений, навіть зарозумілий Челенджер, професор-педант Саммерлі, молодий меткий репортер Мелоун і відважний шукач пригод лорд Рокстон. Дослідники виявля­ють на плато незвичайний доісторичний світ і після багатьох небезпеч­них пригод повертаються на батьківщину з низкою „наукових відкрит­тів”, якими присоромлюють тих науковців, які не вірили в існування загубленого світу.

Найвиразніший образ Челенджеа вийшов у Конан Дойля в повісті “Загублений світ“. В основу твору покладено гіпотезу про існування такого заповідного куточка на нашій планеті, де б збереглися рослини й тварини, що заселяли Землю мільйони років тому. Дойль уявляв його як високе гірське плато вулканічного походження, відрізане від навколишньої місцевості. Автор відвів для нього глибинні райони Південної Америки, які аж до кінця ХІХ століття лишалися подекуди недослідженими, а кліматичні умови регіону наближались, на думку вчених, до тих, за яких існували описані Дойлем істоти. Попри всю неймовірність, ідея повісті видалася привабливою не лише читачам. Невдовзі після публікації твору, перед першою світовою війною, група американських учених з Пенсільванського зоологічного музею вирушила на яхті до витоків Амазонки, щоб розшукати “Загублений світ“ А. Конан Дойля.

Відомо, що на характеристику образу Челенжера , вплинув особистий досвід автора. На думку біографів письменника, зовні Челенджер нагадує одного з учителів Дойля - професора Едінбурзького університету Вільяма Резерфорда, а за характером повторює деякі риси друга юності письменника, лікаря Джозефа Бадда.

Але заради об“єктивності, треба сказати, що думка звести представників сучасної цивілізації з їхніми далекими пращурами належала не Конан-Дойлю, а Жуль Верну - він написав роман “Подорож до центру Землі“, де вчені знайшли підземні пустоти, населені дивовижними істотами й тваринами, які на поверхні землі вже вимерли.

Фантастичні припущені Конан Дойля багато в чому мають об“єктивний характер, обумовлений тогочасним рівнем наукових знань про розвиток життя на Землі. Як не згадати тут вислів популярного Холмса: “Щоб розшукати незрорумілі явища і незвичайні ситуації, ми повинні звернутися до самого життя, адже воно завжди здатне на більше. ніж будь-яке зусилля фантазії“. 

На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.