Всі публікації щодо:
Зарубіжна література

Ч. Діккенс “Різдвяна пісня у прозі“

Довершені оптимісти, одним

З яких був Діккенс, не приймають світ,

Не захоплюються світом - вони

В нього закохані.

Г. К. Честертон

Святвечір - це одна з найдивовижніших ночей, єдина на рік ніч, коли здійснюються всі мрії й бажання, стають реальними найфантастичніші речі. Різдво - велике свято, торжество світла і добра, день очищення душі від усякого зла.

В Англії ім’я Діккенса стало синонімом Різдва. Великий письменник зробив величезний вплив на сприйняття цього свята у себе на батьківщині, наділивши його новим сенсом, створивши чисто англійську “різдвяну філософію“.

Аж до 40-х років XIX століття Різдво в Англії не святкувалося. Тільки у царювання королеви Вікторії англійці почали прикрашати до Різдва ялинку і приєдналися до країн континентальної Європи. При Вікторії виник і звичай публічного виконання різдвяних духовних співів, які можна почути в різдвяні дні на вулицях, в торгових центрах і навіть у вестибюлях станцій метро. Перша різдвяна листівка в Англії також з’явилася у вікторіанські часи - в 40-і роки XIX століття. Проте саме “Різдвяні повісті“ Діккенса, які він писав з 1843 по 1848 рік, додали англійському Різдву духовний і етичний сенс головного і найулюбленішого свята.

Різдвяна історія Ч. Діккенса схожа на казку зі щасливим кінцем. Як і кожна казка, вона має свій підтекст. Письменник нагадує людям, що часто у своїх нещастях винні вони самі, у їхніх руках змінити життя на краще, жити у мирі та злагоді, бути добрими і милосердними. Потрібно хоча б іноді аналізувати свої вчинки, і тоді стануть зрозумілими помилки, які треба виправляти завжди вчасно. Так думав письменник, який бажав бачити всіх людей щасливими. Його мрії були ілюзорними, та все ж він змушував людей замислитися над власним життям.

Чарльз Діккенс, відомий англійський письменник XIX сторіччя. прагнув звернути увагу суспільства на жахливу несправедливість по відношенню до бідних і нещасних. Особливий вплив зробила на англійську різдвяну атмосферу перша повість цього циклу - “Різдвяна пісня“. Автор сподівався, що його твори допоможуть байдужим багатіям розкрити очі на справжнє життя, перевиховати їх, як це, наприклад, сталося в „Різдвяній пісні” з паном Скруджем, „людиною, яка втратила душу” в гонитві за багатством.

Приводом для її написання стала необхідність терміново виплатити грошовий борг. Діккенс заборговував своєму повіреному в справах 270 фунтів - неабиякі гроші на ті часи, якщо врахувати, що тоді джентльмен міг безбідно жити на сто фунтів в рік.

“Різдвяна пісня“ - це історія про те, як скнара і користолюбець Скрудж відроджується до нового, світлого і етичного життя. Навіть по зовнішністі Скруджа можна було сказати ,яка він людина: „Постать немов його заморозилась”; „ніс загострився”; „щоки поморщились”; „хода стала скутою”; „очі почервоніли”; „тонкі губи посиніли”; „голос хитрий та прикрий скрипів”; „холодний іній лежав у нього на голові, на бровах і на сухім підборідді”.

У повісті Діккенс оспівує традиційні “різдвяні цінності“ - сімейне тепло, безкорисливість, любов до ближньому, співчуття. Очищення від зла, що панувало в його душі, відродило і серце героя. Скам”яніле від душевного холоду, воно було здатне на вияв лише негативних рис (похмурість, жадібність, жорстокість). Під впливом різдвяної подорожі воно розтало і стало таким , як у нормальної людини, здатним на добро, милосердя, співчуття, щедрість, людяність. І тільки тепер Скрудж відчув себе щасливим. Ч. Діккенс доходить геніального висновку: „Не гроші роблять людину щасливою, а людяність”. Митець вірив у духовне відродження людини і прагнув донести це до свідомості читачів.

У житті кожного із нас велику роль відіграє родина. Близькі нам люди сприймають нас різними: увінчаними славою і розчарованими невдачами. Головне, щоб навіть у темряві завжди світило вікно, де тебе чекають. Французький письменник А. Монтерлан казав: „Домашнє вогнище має бути вогнищем, до якого ми завжди повертаємося”.

До цих пір мільйони англійців не можуть без сліз розчулення читати цю повість. Треба сказати, що весь шеститисячний тираж “Різдвяної пісні“, опублікованої в середині грудня 1843 року, розійшовся ще до Різдва. Проте Діккенс виручив за повість всього 230 фунтів - менше, ніж був винен своєму повіреному. І хоча подальші вісім видань повісті також розійшлися дуже швидко, Діккенсу не вдалося розбагатіти.

Письменник став жертвою власного успіху - піратські видання повісті удосталь з’явилися в Англії і Америці. Здоров’я Діккенса похитнулось, проте, зазнаючи фінансові труднощі, він вимушений був відправитися у вимотуючі лекційні турне до Америки, що зрештою практично і убило його.

Після “Різдвяної пісні“ були написані “Дзвони“, “Цвіркун за вогнищем“, “Битва життя“, “Гнана людина“. Ці зворушливі повісті і перетворили Різдво в Англії в народне свято любові, примирення, веселості і сімейного єднання.

Різдво - особливе свято. Ми чекаємо його щороку з надією на радість. Цієї пори на вулиці горять святкові вогні, у крамницях продаються блискучі іграшки, а в наших домівках готується святкова вечеря, І коли над землею сходить різдвяна зірка, а на ялинці запалюються запашні свічки, здається, що зараз трапиться диво...