Всі публікації щодо:
Зарубіжна література
Р.Л. Стівенсон та його роман „Острів скарбів”
Мета: ознайомити учнів із фактами життя та творчості Р.Л. Стівенсона: розкрити особливості сюжету роману „Острів скарбів”: розвивати навички виразного читання, зацікавити школярів творчістю Стівенсона.
Обладнання: портрет Р.С. Стівенсона, виставка його книг: тексти роману „Острів Скарбів”, презентація підготовлена до даного уроку за творчістю Стівенсона.
Хід уроку
„Будемо навчати народ радості
і будемо пам”ятати, що уроки
ці мають звучати бадьоро й натхненно.
Мають укріплювати в людях
стійкість і мужність.”
Р.Л. Стівенсон
І. Оголошення теми, мети і завдань уроку
ІІ. Засвоєння учнями навчального матеріалу
1.Повідомлення заздалегідь підготовлених учнів про Р.Л. Стівенсона
Роберт Льюїс Стівенсон (13 листопада 1850, Единбург - 3 грудня 1894, Апіа, Самоа. . шотландський письменник. Світову славу приніс йому роман „Острів скарбів”, який є класичним зразком пригодницької літературиРоберт Льюїс Стівенсон народився 13 листопада 1850 року в Единбурзі, політичному і культурному центрі Шотландії. Звідси й основна тема більшості його творів . Шотландія, її історія та герої.
Роберт народився в сім’ї інженера, за материнською лінєю належав до стародавнього роду Белфурів. Його дід і батько будували мости та маяки. При хрещенні майбутній письменник одержав ім’я Роберт Льюїс Белфур, але в зрілому віці відмовився від нього, змінивши прізвище на Стівенсон, а написання другого імені з Lewis на Louis (без зміни вимови).
Роберт Стівенсон був єдиною дитиною в сім’ї. Виховували його в строгому релігійному дусі. На третьому році життя переніс хворобу бронхів, наслідки якої мучили його потім усе життя і привели до ранньої смерті. У віці 17-ти років вступив до Единбургського університету де отримав юридичну освіту. Вперше в літературі ім’я Стівенсона з’являється в 1866 році.
У 1873 році він стає професійним письменником. Найвідоміший роман Стівенсона „Острів скарбів”, що вийшов окремим виданням у 1883 році, приніс автору широкий успіх.
А все почалося з забави. Як розповідав сам автор: „Одного разу я накреслив карту острова; вона була старанно і красиво розфарбована. Я назвав свій витвір „Островом скарбів”. Я чув, що існують люди, для яких карти нічого не значать, але не можу собі цього уявити! Назви, обриси лісів, напрямок доріг і рік, доісторичні сліди людин. . от невичерпне джерело для всякого, у кого є очі і хоч на гріш уяви. Коли я спрямував замислений погляд на карту свого Острова, то серед придуманих лісів заворушилися герої моєї майбутньої книги. Засмаглі обличчя їх і блискуча зброя висувалися із самих несподіваних місць; вони снували туди і сюди, боролися і шукали скарб на декількох квадратних дюймах щільного паперу”
У читацькій пам’яті Р. Л. Стівенсон нерідко виявляється автором однієї книг. . „Острів скарбів”. Великий сучасний письменник Грем Грін ставить його ім’я в ряд найбільш впливових своїх учителі. . це не просто жест. Щоб зрозуміти велич Стівенсона, треба згадати про нього як про автора багатьох інших книг і щільно розібрати очевидну романтику, що так виразно виділила його творчість. „Подорож усередину країни” чи шляхові нариси Стівенсона про його подорож по Франції розпочинають традицію, що втілилася пізніше в книгах Джерома К. Джерома „Дозвільні думки ледаря”, „Троє в одному човні”, де подорож підмінюється стандартною „прогулянкою” і де ніби-то сам собою виявляється ідіотизм обивательського побуту.
Інша знаменита робота Стівенсона, „Дивна історія доктора Джекіла і містера Хайда”, вийшла в 1886 році.
Третя значна робота письменника, „Володар Баллантре”, написана під час подорожі Південними морями на борту яхти „Каско”. „Володаря Баллантре” можна назвати шотландським варіантом „Братів Карамазових”, не в розумінні впливу, а тому що Стівенсон сам дійшов до тієї ж ідеї через розпад стародавньої родини показати поворот у національній історії. Два брати, чиї відносини, крім відмінності темпераментів, до крайності ускладнені і боротьбою політичною, і боротьбою за право успадкування. Старший став учасником заколоту 1745 року — останньої спроби шотландців відокремитися від Англії. Тим часом молодший залишився вдома, заволодівши маєтком та нареченою брата.
Письменник був хворий на туберкульоз. Лікарі порадили йому перемінити клімат. Спочатку англієць збирався оселитися в Австралії, але клімат Самоа виявився для нього набагато кориснішим. У результаті подружжя Стівенсонів, всього за 200 фунтів стерлінгів, придбало 126 гектарів землі в горах за 5 кілометрів від столиці Західного Само. . Апії.
У грудні 1889 р. Роберт Люїс Стівенсон і його дружина Фанні прибули на Самоа на борту шхуни „Екватор”. Незабаром тут була побудована вілла Вайлім. . грандіозна на той час для Самоа будівля. Насправді це був звичайний європейський будинок, але для тубільців, що звикли жити в пальмових хатинках з критим листям дахами, він здавався на рідкість розкішним. Нові поселенці привезли із собою все, щоб зробити життя в цьому дикуватому місці максимально комфортним, книги і меблі, ліки й іграшки для дітей, навіть музичну скриньку. До речі, тубільці боялися її як вогню, думаючи, що в ній живуть злі привиди. Адже хто ще міг видавати такі жахливі звуки?
Улюбленим місцем письменника крім робочого кабінету і бібліотеки став зал з каміном. Стівенсон не уявляв свого життя без каміну, хоча тут він був непотрібний. Температура на Самоа рідко опускається нижче +40 °C. Так чи інакше, але дотепер Вайліма залишається на Самоа єдиним будинком з каміном. Незважаючи на благодатну атмосферу, Стівенсон не написав на Самоа жодної серйозної книги. Століття романтизму закінчилося. Саме в цей час йшов активний розділ Полінезії між Британією, Америкою і Німеччиною. Письменник включився в люту боротьбу за права місцевого населення і отримав на цьому поприщі славу серед аборигенів. Він став національним героєм Самоа. З тих пір його ім’ям на Західному Самоа називають готелі і вулиці, ресторани і кафе. На жаль, ні любов тубільців, для яких подружжя Стівенсонів улаштувало у своїй віллі лікарню, ні ненависть колонізаторів, ні благодатний клімат не допомогли письменнику. 3 грудня 1894 р. він помер, заповівши поховати себе недалеко від свого нового будинку.
2. Повідомлення підготовленого учня про історію створення роману „Острів скарбів”.
Історія створення найкращого роману Стівенсона “Острів скарбів“ широко відома. Одного разу разом із своїм пасинком Ллойдом він намалював карту острова скарбів, який приховував скарби капітана Флінта. Своїм контором карта нагадувала „товстого дракона, що трішки піднявся”. На ній були написані багато численні дивні назви: пагорб Підзорної Труби, Острів скелета та інші. Так виникло бажання написати роман, який спочатку називався „Корабельний кухар” (цю назву отримав один із розділів роману) зав‘язалася гра, а вже з неї виріс літературний шедевр - “Острів скарбів“.
Протягом дня Стівенсон писав по розділові, а ввечері читав його у колі сім‘ї та друзів. Роман ще не було завершено, коли власник дитячого журналу „Янг Флокс”, ознайомившись із першими розділами та загальним змістом твору, почав його друкувати під псевдонімом Джорж Нот. (Стівенсон побоювався за свою репутацію серйозного письменника). Неочікуваний успіх розсіяв сумніви, і вже на окремому виданні 1883 р. стояло справжнє ім‘я письменника. Роман приніс автору світову славу і зразу ж став класикою пригодницького жанру. Ним захоплювалися усі: і дорослі , і діти.
3. Представлення презентації „Острів скарбів” Стівенсона. З коментуванням вчителя і учнів. Цікаві факти записуються у зошит.
4. Бесіда.
- Чи сподобалась Вам дана презентація.
- Що запам”яталося найбільше.
- Що розповідав про своє дитинство Стівенсон.
- Розповісти про дружину Стівенсона.
- Хто допоміг письменнику написати роман? Як це відбувалося.
- Які правила піратів вам сподобались ? Чому.
- Які існують міфи про піратів.
- Які скарби ще не знайденні людьми? Які б з цих скарбів Ви хотіли б знайти.
- Коли і де помер письменник? Де похоронений.
5. Обговорення проблемного запитання.
На минулих літніх канікулах, Ви повинні були прочитати „Острів Скарбів”. Отже. Подумайте, чи є щось спільне між романом р. Стівенсона „Острів Скарбів” та романом Ж. Верна „П‘ятнадцятирічний капітан” . (так, спільним є мотив небезпечної подорожі, напруга інтелектуальних, душевних і фізичних сил, захоплююча інтрига, щасливий кінець, а серед головних герої – підлітки).
- Визначте жанрові ознаки твору. Доведіть свою думку. (Пригодницький роман).
- Прочитайте епіграф твору, який написаний у вас в зошитах і на дошці. Як на Вашу думку, чи виконував сам письменник ці вимоги.
- Хто є головним героєм роману? Як ви думаєте, чому.
Домашнє завдання. Підготувати до твору ілюстрації. Підготуватися до переказу твору.