Всі публікації щодо:
Зарубіжна література

Данієль Дефо і його легендарний твір “Робінзон Крузо“

Мандри навчають терпінню

І. Дізраелі

Англія... Край легендарних кельтів, синіх озер Шотландії, верескового напою, гірських пасовиськ Ірландії... Країна, яку поетично називають туманним Альбіоном через дощі й тумани, що сріблясто-молочним серпанком огортають цю землю. При згадці про Англію спливають у пам”яті Біг-Бен і Тауер, англійські королі й королеви, стримані леді і івічливі джентльмени, англійська гостинність з традиційним гарячим чаєм з молоком, який приємно випити біля палаючого каміна.

1719 рік став помітною віхою в історії англійської літератури. Того року вийшов друком славетний „Робінзон Крузо” - перший великий англійський роман, який справив значний вплив на подальший розвиток усієї європейської прози .

„Робінзон” з’явився на світ, коли його творцеві було майже шістдесят років. Що правда, літературне ім’я досить гучне - він уже мав, але який же не простий був його шлях до написання свого безсмертного творіння! Непростий, як і вся його літературна кар’єра, як і все його життя.

Цю надзвичайну книжку англійського письменника Даніеля Дефо(1660 - 1731) ось уже кілька століть люди різних поколінь читають і перечитують у багатьох країнах світу. Це твір про те, як людина завдяки розуму, самовідданій праці, мужності, наполегливості, оптимізму здатна вижити в найтяжчих умовах. Тут приваблює все - щира, проста оповідь, екзотика далеких країн, захоплюючий сюжет, непересічний характер героя. У романі майстерно описано незвичайні пригоди моряка Робінзона Крузо, який після корабельної аварії опинився на безлюдному острові, прожив там 28 років У творі дуже багато прикладів того, що може зробити людина, маючи непохитну волю та цілеспрямованість. Жодне випробування не змогло зломити характер Робінзона. Він кинув виклик обставинам і переміг їх.

Сюжет розгортається у зв’язку з долею головного героя, тому й називається пригодницьким, або авантюрним. Заслуга й новаторство Д. Дефо полягають у тому, що він оспівує важку буденну працю людини, її розум, силу духу, здатність виживати в найтяжчих умовах. Д. Дефо таким чином започаткував величезну кількість „робінзонад” творів, у яких зображується боротьба людей за виживання.

Кажуть, шведські фахівці дослідили, що за останні 350 років найчастіше видавалася книга „Робінзон Крузо”.

Прообразом Робінзона була реальна людина. Як відомо, це був шотландський матрос Олександр Селькірк, котрий провів на безлюдному острові Хуан Фернандес, що знаходиться в Тихому океані, чотири роки. Історія Селькірка стала широко відомою. Тому роман Дефо ніхто і не думав сприймати як вигадку.

За традицією тих часів роман мав досить довгий заголовок, який одночасно слугував і його анотацією, а також вважається найдовшою назвою твору, складається з 52 слів, входить у „книгу Рекордів Гінеса”: „Життя і незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо, моряка із Йорка, що самотньо прожив двадцять вісім років на безлюдному острові, біля берегів Америки, поблизу гирла великої річки Оріноко, куди був закинутий унаслідок корабельної аварії, під час якої весь екіпаж, крім нього, загинув, з переказом його несподіваного визволення піратами, описаного ним самим”. Сумнівів стосовно достовірності подій бути не могло. Дефо виступив у ролі видавця записок моряка.

Слід зазначити, що Дефо зі своїм романом „Робінзон Крузо” справив помітний вплив на розвиток світової літератури, започаткувавши новий жанр – „робінзонаду”. Це поняття поширилось значно пізніше завдяки сприйняттю і витлумаченню „Робінзона Крузо” видатним французьким просвітителем Ж-Ж. Руссо.

Роман англійського письменника здавна відомий українському читачеві. „Безсмертним творіннм” назвав його у повісті „Художник” Т. Шевченко. У 1856році на засланні Т. Шевченко створив малюнок на тему цього твору „Робінзон Крузо”. Починаючи з 1877 року, твір багато разів перекладався українською мовою. Незмінною популярністю користується сюжет роману в кінематографістів, аніматорів на телебаченні в різні роки до нього зверталися кіно- і телемитці зІталії, Чехоссловаччини ,Франції, США. А в 1972році на Одеській студії С. Говорухіним було знято за романом художню стрічку „Життя та дивовижні пригоди Робінзона“.



На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.