Всі публікації щодо:
Кобилянська Ольга

Українська література 10 клас - Хрестоматія - 2018

Ольга Кобилянська (1863-1942) - МОДЕРНА УКРАЇНСЬКА ПРОЗА

Ольга Юліанівна Кобилянська народилася 27 листопада 1863 р. у м. Гура-Гумора в Південній Буковині (нині — м. Гура-Гуморулуй у Румунії) у родині службовця. У 1873-1877 рр. О. Кобилянська навчалася в початковій чотирикласній німецькій школі. Не маючи можливості вчитися далі, подальшу освіту здобувала самотужки. З 1889 до 1891 р. Ольга Кобилянська жила в с. Димка. Пізніше вона разом із родиною переїхала до Чернівців.

1894 року виступила однією з організаторів “Товариства руських жінок” на Буковині. Важливою подією в житті Ольги Кобилянської було знайомство із Софією Окуневською — однією з найосвіченіших жінок тодішньої Галичини. Саме вона переконала Ольгу писати українською мовою і познайомила її з Наталею Кобринською, яка пропагувала жіночий рух. Захопившись феміністичними ідеями, Ольга Кобилянська вперше в українській літературі порушила тему емансипації жінки.

Естетична концепція людини і світу Ольги Кобилянської формувалася під впливом автора “Заратустри” — німецького філософа Фрідріха Ніцше. У нього письменниця запозичила ідею сильної творчої індивідуальності. Проте оригінальність О. Кобилянської, за її словами, саме в тому, шо вона по-своєму розуміла думки німецького філософа. Її героїні тужать не за боротьбою, а лише за “гармонією”, “рівновагою га спокоєм”, хочуть “втихомирити жадобу за красою”. Навіть найцікавіша жіноча постать О. Кобилянської з новели “Valse mеІаnсоligue” Ганнуся хоче “вижити вповні”, але “гармонійно”. Вона шукає рівноваги, “щоб не заважити надто вдолину, і не піти без міри вгору, а саме так, як треба”, хоче “різьбити себе, щоб не було дисгармонії”.