Хрестоматія з літературного читання для 3 класу - Біскуп Н. М. 2014

Микола Трублаїні
Проза
Усна народна творчість

Всі публікації щодо:
Трублаїні Микола

МИКОЛА ТРУБЛАЇНІ народився 1907 року в селі Вільшанка, нині Крижопільского району Вінницької області. Миколу Трублаїні (справжнє прізвище —Трублаєвський) називають письменником - мандрівником. Маршрути його подорожей пролягли через моря й океани до таємничих північних земель. Багатющими враженнями від мандрівок ділиться Микола Трублаїні в пригодницьких творах для дітей. Це збірка оповідань «Пустуни на пароплаві», а також книжки «Шхуна «Колумб»», «Лахтак», «Мандрівники» та інші.

Помер 1941 р.

Ім'ям М. Трублаїні було названо літературну премію за твори для дітей і юнацтва.

ЯШКА І МАШКА

Наш пароплав ішов теплими південними морями. Якось ми зупинились біля берегів Африки. До нас на човні підплив негр. Він продав морякам двох мавпочок. Руденькі мавпочки були завбільшки як кішки. Їх узяли на мотузочки і потягли на пароплав. Звірята впиралися, вищали, мотали головами, дриґали лапками, махали хвостами — не хотіли залишати негра. Тоді сивий боцман схопив їх руками і забрав на палубу.

Пароплав рушив у дальшу путь. Мавпочки швидко звикли до нового місця. Незабаром вони стали улюбленцями команди. Моряки назвали їх Яшкою і Машкою. Яшка любив чіплятися хвостом за перекладини і, звисаючи головою вниз, розгойдувався, ніби вправний фізкультурник.

Машка раз у раз під час сніданку плигала на стіл, хапала грудку цукру й миттю зникала.

- Опиши мавпочок та їх звички.

- Чи симпатизує автор мавпочкам? Доведи свою думку.

ОМАР

Матроси купили великого омара. Це великий морський рак. У нього довжелезні й тонкі, мов соломинки, вуса.

Яшка підбіг до омара й зупинився. Подивився і од цікавості почав чухатись. Потім нахмурився і ляснув рака лапкою. Омар стиснув клешнями його лапку. Мавпа зойкнула, заверещала. На той вереск прибіг боцман і розняв ракові клешні. З криком Яшка побіг геть.

Від спеки омар загинув. Метрового омара поклали сохнути на сонці. Гарний рак, мов розмальований синьою, червоною, зеленою фарбами, з широко розставленими вусами, лежав під тропічним сонцем.

Випадково під час роботи боцман опинився біля омара. Він застав там Яшку. Мавпа обламувала омару вуса. Вона шматувала їх, ніби дражнячись, і викидала геть. Але клешнів не зачіпала. Мавпа їх боялася.

- Опікшись на молоці, води боїшся, — сказав усміхаючись боцман.

- Як відбулося «знайомство» Яшки з омаром?

- Що зрозуміла мавпочка?

- Поясни слова боцмана.

- Знайди у бібліотеці книгу «Пустуни на пароплаві» та прочитай інші цікаві оповідання про пригоди мавпочок.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.