Всі публікації щодо:
Тютюнник Григір

Дивосвіт - хрестоматія з української літератури для додаткового читання 7 клас - 2015 рік

Григір ТЮТЮННИК

Григір Тютюнник народився на Полтавщині в родині селян. Щасливого дитинства він не мав. Батька репресували у 1937 році. Григір писав про нього: „Я тільки тріньки-трінечки пам’ятаю тата: вони були великі, і рука в них теж була велика. Вони часто клали ту руку мені на голову, і під нею було тепло й затишно, як під шапкою. Може, тому й нині, коли я бачу на голівці якогось хлопчика батьківську руку, мені теж хочеться стати маленьким...”

Вже після війни закінчив школу й вступив до ремісничого училища. Потім працював на заводі імені Малишева у Харкові, в колгоспі, на будівництві Миронівської ДРЕС, на відбудові шахт у Донбасі.

По закінченні Харківського університету Григір Тютюнник учителював у вечірній школі на Донбасі. Згодом працював в редакції газети „Літературна Україна”, де публікує перші оповідання: „Дивак”, „Рожевий морок”, „Кленовий пагін”, „Сито, сито...”. Молодіжні журнали „Дніпро” та „Зміна” вміщують новели „Місячної ночі”, „Зав’язь”, „На згарищі”, „У сутінки”, „Чудасія”, „Смерть кавалера”.

На початку 1970-х років Григір Тютюнник працював у дитячому видавництві „Веселка”. Серед іншого готував до виходу в світ популярну свого часу книгу-календар для дітей „Дванадцять місяців”.

У кожному творі Григора Тютюнника відчуваються спогади про дитячі роки, біль, завданий жорстокою війною. Особливо близькі йому поневіряння сиріт повоєнного часу, їхня безпросвітна бідність. Письменник не відвертає погляду від непривабливих картин злиднів. Але за зовнішньою непривабливістю він розкриває читачам красу внутрішню, людську неповторність, вміння радіти життю навіть у найтяжчу скруту.

Його твори, зокрема „Вогник далеко в степу”, — багато в чому автобіографічні, їх герой — підліток, котрий навчається в ремісничому училищі. І саме у ставленні до дітей-сиріт розкриваються інші люди — виявляють здатність до співчуття чи, навпаки, черствість і байдужість.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.