Всі публікації щодо:
Чайковський Андрій

Дивосвіт - хрестоматія з української літератури для додаткового читання 7 клас - 2015 рік

Андрій ЧАЙКОВСЬКИЙ

Андрій Чайковський — західноукраїнський письменник — народився в м. Самборі на Львівщині в родині дрібного урядовця. Рано осиротів і виховувався в родичів. Початкову освіту одержав у дяка с. Гордині, 1877 року закінчив Самбірську гімназію і, відбувши річну військову службу, закінчив правничий відділ Львівського університету. Працював адвокатом у Львові, потім у Бережанах відкрив адвокатську канцелярію, перед Першою світовою війною переїхав до Самбора, а після війни поселився в Коломиї, де й жив до кінця життя.

Андрій Чайковський був відомий інтелігенції Східної України вже в середині 90-х років XIX ст. з галицьких періодичних видань, але швидко здобув славу всеукраїнського письменника, бо видання все-таки доходили до Києва, Чернігова, Одеси...

У своїх прозових творах письменник художньо відобразив життя галицької інтелігенції, сучасне йому селянське життя, та найбільшої слави йому принесли твори історичної тематики, написані на матеріалі історії козаччини, — „Козацька помста“ (1910), „Віддячився“ (1913), „З татарської неволі“ (1921), „Сонце заходить“ (1930), „Боданко“ (1934), „Полковник Михайло Кричевський“ (1935) та багато інших. У доробку письменника справжньою довершеністю відзначається історичний роман „Сагайдачний“.

Трапилося так, що після об’єднання західноукраїнських земель із радянською Україною один із найпопулярніших письменників, історичними творами якого зачитувалась уся українська громадськість, був надовго забутий. Тільки 1958 року після тривалої перерви львівське видавництво „Каменяр“ видало збірку творів А. Чайковського „За сестрою“; пізніше з’явилися інші видання.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.