Всі публікації щодо:
Кащенко Адріан

Дивосвіт - хрестоматія з української літератури для додаткового читання 7 клас - 2015 рік

Адріан КАЩЕНКО

Адріан Кащенко народився в сім’ї небагатого поміщика, рід якого сягає часів Запорозької Січі. Адріан — найменший у родині (а всього було п’ятеро синів і чотири дочки), спокійний і мрійливий, за наставника мав старшого на три роки брата Миколу. Микола згодом стане відомим ученим-біологом, академіком, засновником Київського ботанічного саду.

Провчившись три роки в гімназії, Адріан вступив до юнкерського училища, прослужив кілька років офіцером. А потім працював контролером на поїздах. Про цей період життя він писав: „...Мов неприкаяний, тинявся я щоліта по запорозьких степах, їздив на руїни Запорозької Січі, пробігав з бистрою хвилею Дніпровою пороги, думав думки на скелях Сагайдачного і Хортиці... схилявся над могилами славних, вільних лицарів“.

У першій третині XX століття, в умовах Першої світової війни та революції, Адріан Кащенко заснував видавництво у Катеринославі, (нині Дніпропетровськ), де протягом 1917—1919 рр. побачили світ близько 40 видань творів письменника. Повісті та оповідання принесли Адріану Кащенку популярність і любов читачів, яких цікавила історія України. Однак в 1930-х роках письменника прирекли на незаслужене забуття...

У повістях „З Дніпра на Дунай“, „Зруйноване гніздо“ він показав трагічну долю запорозьких козаків після ліквідації Січі; виступав з пізнавальними історичними творами („Запорозька слава“, „На руїнах Січі“, „Під Корсунем“), історико-краєзнавчими нарисами („Великий Луг запорозький“), історичними портретами національних героїв України. Йому також належить переклад українською мовою „Казки про рибалку та рибку“ О. Пушкіна.

Майже все життя Адріан Кащенко працював на твором „Оповідання про славне Військо Запорозьке низове“, який вийшов наприкінці життя письменника. Він використав у своєму доробку народні думи та пісні. А ще описав і сфотографував місця, пов'язані з Січчю, зібрав багато ілюстрацій, карт, портретів з історичного минулого Півдня України, зберігши їх для нащадків.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.