Українська література хрестоматія 7 клас - Н.І. Черсунова 2018
Василь Королів-Старий
Про минулі часи
Всі публікації щодо:
Королів-Старий Василь
(1879-1943)
Василь Королів (Старий — псевдонім письменника) народився на Полтавщині в родині священика. Батько мріяв, щоб син продовжив його справу, проте той обрав інший шлях, отримавши освіту ветеринарного лікаря. Тривалий час Василь Костьович лікував тварин і навіть написав популярний посібник із ветеринарії.
На початку XX століття В. Королів-Старий брав участь в українському національному русі, створив політичну організацію, зайнявся журналістикою та редакторською справою. Згодом був обраний до складу членів Української Центральної Ради — уряду тогочасної Української Народної Республіки.
1919 року Василь Костьович (Костянтинович) виїхав із дипломатичною місією до Праги (Чехія), де й залишився до кінця життя, працюючи викладачем та займаючись письменництвом.
Туга за батьківщиною позначилася на всіх творах В. Короліва-Старого: у романі «Чмелик», оповіданнях, збірці казок «Нечиста сила», спогадах «Згадки про мою смерть». У доробку письменника є п’єси-казки «Русалка-жаба», «Лісове свято», твір про Бориса Грінченка, переклади з чеської мови.
Твір «Потороча Хрипка» входить до збірки «Нечиста сила» (1923), побудованій на фольклорному матеріалі. Демонічні сили, створені народною фантазією, діють у казках переважно на користь людям. «Потороча Хрипка» — цікава й повчальна казка про те, як добро може змінити долю людини.