Всі публікації щодо:
Підпалий Володимир

Хрестоматія Українська література 8 клас - С. Витвицька - Підручники і посібники 2017

ВОЛОДИМИР ПІДПАЛИЙ (1936-1973) - СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ

Український поет, прозаїк, перекчадач.

• „Все, що в серці виплекав я доброго, належить вам. А зле — я взяв собі” (В. Підпалий).

• „Жив гідно і чесно, своїм коротким, дуже вартісним життям вписався назавжди у серця і літопис українського народу” (Я. Стех).

• „При першій зустрічі кожен звертав увагу на його очі сині, привітні, блискучі. Ні в кого я не бачила таких очей, в них світилася його душа — поетична, прекрасна, в якій щось було від неба і степу” (3. Тарахан-Береза).

Збірки поетичних творів: „Зелена гілка” (1963), „В дорогу — за ластівками” (1968), „Вишневий світ” (1970), „Сині троянди” (1979), „Поезії” (1986).

Історики літератури стверджують, що...

Цей щирий, ніжний, вдумливий і прекрасний поет, син Полтавщини, яку любив соромливо й віддано, якій на славу сплів і свій поетичний вінок, прожив до болю мало — лише 37 років. Невиліковна хвороба передчасно обірвала його пісню про рідну землю, про Григорія Сковороду, що мандрував нею, гартуючи дух людський, про Шевченка... Полетіла і його душа „в дорогу за ластівками” (так називається одна з його поетичних збірок). Та ластівки повертаються з вирію в рідну сторону — повертається й поет своїми віршами. Остання збірка В. Підпалого „Поезії” вийшла 1986 року.

Життя письменника — в його творах. Душа поета — у його віршах. А ось життєпис Володимира, викладений ним власноручно...

„Народився я в селі Лазірках 9 травня 1936 року, за 25 км від Лубен. Мати Ольга Степанівна — козачка з хутора Макарівщини, а батько Олексій Лукович — виходець з-під Великої Багачки. На дев’ятому році мати була вже круглою сиротою і шукала щастя наймитуванням у Лубнах. Може, тому, коли я підріс і міг вечорами читати їй „Кобзаря”, плакала гірко й невтішно, повторюючи завжди одне: „Всі наймити, синочку...” Вона знала тьму казок та приповісток, шанувала загадки і вміла знаходити до них ключ. Але ніколи я не чув, щоб вона співала. Певно, гірке дитинство, як і подальше життя (1943 року вона стала вдовою), наклало свою печатку на її характер. Мати вміла і любила працювати, кохалася у квітах (вся хата була великим квітником,..) і чистоті. Померла вона самітньою 21 січня 1957 року, на 53 році свого життя. Я тоді був у армії, а дві доньки повиходили заміж і жили не з нею...

Батько працював на залізниці, любив сади і бджільництво, ненавидів тютюн (син палить за нього і за себе) і горілку. Загинув під Києвом 1943 року. Пам’ятаю його добре. Якби володів пензлем, можна було б відтворити його образ у величезному циклі: батько качає мед; батько садить дерева; батько іде до армії, і т. д. В селі й до сьогодні розповідають про те, як він співав. А я пам’ятаю дві його пісні — про Байду та „Ой забіліли сніги”. Мабуть, тому, що гарне враження про ці пісні залишив мані батько, навіть у виконанні артистів я відчуваю і нині фальш та штучність, які так згубно діють на все сценічне та вокальне мистецтво України.

Учився я у Величанській семирічній та Лазірківській середній школах. Любив (і люблю) історію, літературу; донині не знаю і не розумію точних наук. В школі читав дуже багато, але без ніякісінької системи. 1953 року закінчив 10 класів; працював у МТС, колгоспі. 1955 року був мобілізований на флот. Службу служив, але не любив: нудьгував за степом, садами.

1957 року демобілізувався (через хворобу ніг) і поступив до Київського університету на філологічний факультет (український відділ), який і закінчив 1962 року.

Перші вірші видрукував на шпальтах комсомольських „Молоді України” та „Зміни” (1958 р.). У Державному видавництві художньої літератури 1963 року вийшла перша збірочка „Зелена гілка”, а роком пізніше — „Повесіння” у „Радянському письменникові”. Нині підготував дві книги: „Тридцяте літо” для видавництва „Молодь” та „Книгу лірики”. Мрію написати пісню...

Працюю старшим редактором поезії у „Радянському письменникові”. Одружений, маю доньку. Позапартійний. Позаспілковий. Київ, 26 вересня 1966р.”.

До Спілки письменників його прийняли 1967 року. Того ж року вийшла у світ і згадувана збірка „Тридцяте літо”. Після того були книжки „В дорогу — за ластівками” (1968) та „Вишневий світ” (1970), а посмертно — „Сині троянди” (1979), „Поезії” (1986), „Пішов в дорогу за ластівками” (1992). До останньої книги входять нєопубліковані за житія твори В. Підпалого та спогади про нього як поета, редактора, громадянина, людину. З них він постає борцем за відродження української культури, людиїтою-подвижником, що в нелегкі 60-70-ті роки XX ст. підтримував справжню літературу, писав і редагував справжні твори. У багатьох віршах Володимира Підпалого живе дух його рідного краю, почуття любові до Полтавщини. Серед них вірші „Зірка”, („Пам’ятаю: над шляхом Лубенським:..”), „Осінній сон”, „Пам’яті матері”, „Вечірнє”, цикл „Григорій Сковорода” та ін.

Володимир Підпалий помер 24 листопада 1973 року.

Петро Ротач „Колоски з літературної ниви”На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.