Українська дитяча література XVIII - XX століть. Хрестоматія - Частина II - Федотова С. О. 2017

Годинникові колеса
Сковорода Григорій Савович

Всі публікації щодо:
Сковорода Григорій

Колесо годинникової машини спитало у Другого:

- Скажи мені, а чого ти гойдаєшся не так, як ми, а в інший бік?

- Мене, - відповів Друге, - так зробив мій майстер, і сим я вам не лише не заважаю, але ще й допомагаю, аби наш годинник мав єдиний шлях по сонячному колу.

Сила:

У людей з різними природними нахилами і життєві шляхи різні. Одначе всім один кінець - чесність, лад і любов.

Дві Курки

Випало якось Дикій Курці залетіти до Домашньої.

- І як се ти, сестрице, в лісах живеш? - спитала Домашня.

- А точнісінько так, як інші лісові птахи, - відповіла Дика. - Годує мене той самий Бог, що й диких голубів.

- Вони ж можуть добре літати, - проказала господиня.

- Се так, - згодилася Дика, - однак і я можу літати і цілком задоволена своїми крильми.

- Ось у се, сестриця, я ніяк не можу повірити, - сказала Домосіда, - бо я ледве-ледве можу перелітати он до того сараю.

- Не перечу, - каже Дика, - але зважте, голубонько моя, на те, що ви змальства, як тільки народились, зволити на подвір’ї гній гребти, а я щодень мушу набувати досвіду літати.

Сила:

Багато хто, не маючи сили щось зробити, не вірить, що можуть те інші. Безліч є таких, хто через розніженість відучені мандрувати пішки. Се свідчить, що практика без природженості безглузда, а природженість утверджується практикою. Яка користь знати, як робиться діло, коли ти сам його не зробиш? Взнати не важко, важче зробити. Наука та досвід - се одне і те ж. Вона не в знанні самім живе, а в діянні. Як і робота без природженості, так і знання без роботи - мука. Ось у чому різниця між знаннями та наукою.

Орел і Черепаха

На дубі, що похилився до води, сидів Орел, а поблизу Черепаха проповідувала своїй братії:

- Гори воно вогнем оте літання! Покійна ваша прабаба, дай Боже їй царство небесне, згинула, як видно з переказів, за те, що почала вчитися в Орла сеї згиблої науки. Сам Люципер таке вигадав!..

- Слухай-но, дурепо, - обірвав її проповідь Орел. - Не тому згинула премудра твоя прабаба, що літала, а тому, що взялася не за свою справу. Літати не гірше, ніж повзати.

Сила:

Прагнення насолод і слави багатьох збиває у протиприродний стан. Се тим шкідливіше для них буває, чим більша така невідповідність. І зовсім не багатьох мати зродила, приміром, до філософії і добро славного життя.

***Люципер (Люцифер. Сатана) - за християнською міфологією, володар пекла. У світовій поезії образ Люципера часто втілює протест проти деспотизму релігійних авторитетів, ідею богоборства.