Короткий переказ - Стоїть явір над водою - ІЗ ПІСЕННИХ СКАРБІВ - СУСПІЛЬНО-ПОБУТОВІ ПІСНІ

Короткий переказ - Стоїть явір над водою - ІЗ ПІСЕННИХ СКАРБІВ - СУСПІЛЬНО-ПОБУТОВІ ПІСНІ

Стоїть явір над водою,

В воду похилився;

На козака незгодонька.

Козак зажурився.

Не хилися, явороньку.

Ще ти зелененький!

Не журися, козаченьку.

Ще ти молоденький!


Не рад явір хилитися —

Вода корінь миє;

Не рад козак журитися —

Так серденько ниє!


Ой поїхав в Московщину

Козак молоденький —

Оріхове сіделечко

І кінь вороненький.


Ой поїхав в Московщину

Та там і загинув.

Свою милу Україну

Навіки покинув.


Гадав собі: насипали

Високу могилу...

Казав собі: посадили

В головах калину...


Будуть пташки прилітати

Калиноньку їсти,

Будуть мені приносити

Од родоньку вісти!..


Коментар

Тяжким і небезпечним було життя козаків. Постійні мандри, походи, битви... Часто рідні й не знали, де поліг їхній чоловік, син, брат. Та й сам козак не знав своєї долі. Тільки сподівався, що віддадуть йому товариші останню шану як належить: насиплють шапками високу могилу-курган, посадять у головах червону калину. Іноді українським козакам доводилося гинути й за чужі інтереси, як от у пісні: „Поїхав в Московщину та там і загинув”. У пісні вжитий прийом поетичного паралелізму. Стан природи відповідає стану душі людини (явір похилився — козак зажурився). Традиційно зустрічаються повтори, звертання, зменшувально-пестливі слова.Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.