Малий Віз - ОКСАНА СЕНАТОВИЧ - скорочено

Малий Віз - ОКСАНА СЕНАТОВИЧ - скорочено

Червневе небо обтрушувало в озеро зорі. Зоряне озеро — як небо, здавалось, дай нурка і полетиш. Дмитрик полетів, намацав ногою дно неба, розплющив очі. Вхопився рукою за дишель Малого Воза і витягнув його з озера. Прогуркотів небом Великий Віз і заїхав за хмари. А Малий Віз повіз Дмитрика додому.Дмитрик разом з ліжком поїхав у невідоме. Хлопець опинився серед козаків і сказав, що вони на нього чекали.

— Ні, пане — брате, таких, як ти, ми не чекаємо. Лежнів серед нас немає, обійдемося і без тебе, — почали козаки одмахуватись руками від лежачого хлопця. — Згинь з очей! Кінних, піших приймаємо у свій кіш, а ти котися зі своєю „канапою“. Там за лісом пани — ляхи п'ють каву, може, тобі до ліжка її подадуть.

Дмитрик розгубився і разом з ліжком упав на землю. А Віз, почувши волю, відкотився набік. Козаки посадили Дмитрика поїсти з ними, спитали, якого він віку і сказали, що їм по триста років.

Дмитрик наївся, перечекав, поки козаки викотили казан, і почав говорити несміло:

— Я маю справу до Івана Сірка. Чи не скажете, де його можу зустріти?

— Еге, отамана Сірка сьогодні не побачиш. Він зараз у Львові, там один письменник книжку пише про нього. І Сірко днює і ночує на дев'ятому поверсі в його будинку. Хоче перечитати написане, щоб той чого не до брехав... Може, ми зможемо залагодити твою справу?

— Та... ми з одним товаришем посперечалися. Я кажу, що за часів отамана Сірка були в козаків підводні човни. А мій товариш не хоче вірити...

Тоді козаки запропонували йому самому оглянути човен. Він був подібний до великої жовтої черепашки. Водночас хлопець дізнався, що в козаків були й ракети.

Козацька ракета вистрелила. Стало ясно-ясно. Підводний човен зблід, занурився у воду і швидко зник.

Через кілька днів Дмитрик прийшов до міста Підгайці, зайшов у книгарню, запитав, чи є вже книжка про Івана Сірка, і дізнався, що незабаром буде.

Чому той письменник бариться? Козаки придумали підводного човна, перші зробили ракету, а книжки про це досі немає. Дмитрик ще трохи почекає.

А ні, то сяде він на Малого Воза і сам вирушить до Львова. Обійде всі дев'ятиповерхові будинки — отамана Сірка знайде!.. Книжка про козаків, а Іван Сірко ще не знає — Дмитрик справжній козак чи такий собі звичайнісінький шукач пригод.


Сон — умовний літературний прийом, що дозволяє письменникові перенести персонажа у фантастичний світ. О. Сенатович використала такий прийом, щоб перемістити Дмитрика в часи козацького ватажки Івана Сірка. Історична довідка. Іван Сірко — кошовий отаман Запорозької Січі. Брав участь у національно-визвольній боротьбі під проводом Богдана Хмельницького в 1648-1654 роках, до 1660 року був вінницьким полковником. За 25 років боротьби з ханськими ордами не зазнавав поразки. Ще за життя про нього складалися легенди.

Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.