Всі публікації щодо письменника:
Стороженко Олекса

Скорочено - СКАРБ - ОЛЕКСА СТОРОЖЕНКО - 7 КЛАС

Був у заможних батьків єдиний син Павлусь. Дуже вони пестили його. Особливо мати. Нікуди його не пускала, всіляко догоджала.

<...> Кажу ж вам, що й між матерями навдивовижу була мати.

Доріс Павлусь до парубка. Так його вигнало та розперло, такий став гладкий та опецькуватий. <...>

Не пускає сина мати на вечорниці, обіцяє знайти йому наречену.

Одного разу вночі Павлусь розвередувавсь і просив негайно знайти меду. Мати бігала селом, насилу знайшла мед, але через це захворіла й померла. Невдовзі й батько помирає. Залишився хлопець сиротою.

<...> Правду казала мати: „Як Бог милосердний пошле йому щастя, то без батька і без матері житиме ще лучче, як за їх”. <...>

У покійників жили наймит і наймичка. Перед своєю смертю мати Павлуся їх оженила та наказала доглядати сина. Жилося парубку дуже добре. <...> Тільки йому й роботи, що цілісінький день їсть та спить. <...>

Одного разу на Зелені свята парубки зібралися шукати скарб, думали взяти на щастя Павла Лежня. Але він сказав, що Бог сам йому скарб у вікно вкине. Нічого не знайшли хлопці в лісі, окрім мертвого хорта. Вирішили пожартувати та вкинути його у вікно Павлові.

Дивним чином це і виявився скарб. По всій хаті розсипалися дукати.

<...> Щаслива нитка до смерті не вірвалась Павлусеві. <...> Знайшлась йому дружина працьовита, народилися гарні діточки, сам дожив до білого волосся.

Щастя розуміють люди по-різному.

<...> Зовуть щасливими і тих, що увесь свій вік нічого не дбають, як мій Павлусь. <...>

Тільки це через заздрість. Бо ніхто не схотів би опинитися на його місці.

Коментар

В оповіданні „Скарб” Олекса Стороженко продовжив гоголівські мотиви: поєднання фантастично-містичних мотивів із реалістичними картинами народного побуту. Фольклорні традиції, народний гумор, філософські роздуми автора про сенс життя переплітаються у творі чудовим орнаментом. І. Я. Франко назвав письменника „талановитим оповідачем”.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.