Всі публікації щодо:
Олесь Олександр

Скорочено - ПО ДОРОЗІ В КАЗКУ - ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ - 10 КЛАС

Драматичний етюд із трьох картин

(Стислий виклад)

Чимало труднощів зазнає многостраждальний народ. Знущання влади, репресії, навіть вбивства ні в чому не винних людей. І поруч з цим — злидні, голод, хвороби. І ніхто не може опиратися цьому лиху. Жорстокість людей не знає меж.

Втім знаходиться поміж них людина, яка не тільки вірить у світле й щасливе майбутнє життя, але й мріє його знайти. Цей чоловік бачить свою омріяну країну — Країну Казку — і хоче не лише сам потрапити до неї, а й вивести весь народ. Герой веде людей за собою, веде у світлі часи та щасливу країну загального щастя, де немає голоду й холоду, де люди добре ставляться одне до одного і живуть у статку.

Вони йдуть дуже довго, долаючи на своєму шляху безліч перешкод, та, коли втративши рівновагу духу та зневірившись на мить у своїх силах, ватажок падає, свавільна юрба закидає його камінням і повертає назад — у ліс, на болото — перед самою брамою сонячної Казки. Люди обурені. Вони звинувачують у всіх своїх стражданнях того, хто вів їх до щасливого життя.

Герой, не витримавши мордувань, помирає, але перед смертю йому усе-таки щастить побачити з узлісся країну своєї мрії. У цю мить до нього підходить Хлопчик, мешканець Казки. Він пояснює герою, що Казка — не для всіх, а тільки для обраних. Ті, хто так жорстоко знущався зі свого проводиря, не мають надії потрапити туди. Доки людина буде залишатися жорстокою й темною, доти вона не зможе відшукати шлях до Країни Казки. Отже, герой встигає довідатись про досяжність мети, але трагізм цієї заключної сцени в тому, що його слабкого голосу вже ніхто не чує...

Коментар

Сюжет драматичного етюду Олександра Олеся „По дорозі в Казку” (1908) — не новий; він зіставний із фабульною основою поеми „Мойсей” І. Франка, з „Легендою про Данко” М. Горького, „Сліпцями” Моріса Метерлінка, але водночас це цілком оригінальний і самобутній твір. Письменник узагальнив архетипову ситуацію в історії людства — пошук землі обітованої, по-своєму осмислив проблему лідерства і взаємин лідера з народом.

Сюжетну основу твору становить трагедія героя-ватажка, яким у О. Олеся стає найслабший із громади. Дія насичена драматичними сценами, боротьбою зовнішньою (з хащами, дикими звірами) і внутрішньою (ватажок та інертна, легкодуха юрба). Герой гине від рук тієї ж юрби, яку вів у Казку, але смерть його не марна — він став найдужчим, бо йшов до своєї мети, розриваючи „пущі тернові”, „замаюючи дуби столітні”, з левами поводячись, „як з псами”, і зумів наблизитися до омріяної сонячної Казки — символічного відповідника ідеального суспільства майбутнього, гідної власної української держави. Він пророкував людям те, що збувалося, показав їм зорю нового життя, а в тому, що юрба не хоче більше йти уперед, не бачить попереду світла й щастя, що, зневірившись, повертає назад, його провини немає. Люди самі свідомо обрали звичну неволю, а не спробу знайти краще, але невідоме, життя. Чинники зла знаходяться всередині самої людини, стверджує таким чином О. Олесь, а не в зовнішніх обставинах життя.

Автор свідомо, згідно приписів символізму, не вказує часу і місця дії, проте у цьому етюді чудово вгадується атмосфера доби реакції в Росії, а саме, за словами С. Русової, громадський „настрій зневіри, ще не пригноблене стремління до волі, до світла, але втома, острах, безсилля не дають людям здобути любої мети”.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.