Всі публікації щодо:
Нестайко Всеволод

Скорочено - ТОРЕАДОРИ З ВАСЮКІВКИ - ВСЕВОЛОД НЕСТАЙКО - 6 КЛАС

( Фрагменти )

Хлопчик Ява Реня із другом вирішили прорити метро під свинарником. І туди впала п’ятипудова, плямиста свиня Манюня. Тож дідусь дуже сварив хлопців і звелів їм закопувати яму.

Взагалі, у Яви уся сім’я дуже цікава: батько грає на скрипці; мати — депутат райради, ланкова кукурудзоводів; дід Варава — найкращий мисливець. Є в них корова, яку звуть Контрибуція.

Ява дуже любив вигадувати різні штуки заради слави. Одного разу він запропонував провести бій биків. Та оскільки колгоспного бугая боявся навіть сам зоотехнік, а цап Жора дуже голосно мекекекав, то вирішили, що в бою братиме участь Контрибуція. Та корова, схоже, не дуже цього хотіла. Тоді Ява розізлився й боляче вдарив Контрибуцію ногою по губі. І раптом... опинився високо в небі. Коли приземлився, одразу помчав до ставка, а за ним — розлючена корова. Півгодини хлопці мокли в брудній калабані, поки Контрибуція не заспокоїлася.

Тоді Ява запропонував хлопцям зробити підводного човна із старої плоскодонки. Коли хлопці проходили мимо старого колодязя, з глибини почулося собаче скімлення. Ява вирішив лізти у колодязь. Відв’язали в кози мотузку й хлопець спустився на дно. Павлуша ледь витяг товариша з маленьким цуценям на руках, якого одразу ж назвали Собакевичем.

Одного разу Ява прокинувся й відчув тривогу. Річка від дощів піднялася, прорвала греблю й тепер заливала село. Дорослі збиралися на допомогу, а хлопця залишили вдома з молодшою сестричкою. Та Ява випросився іти з ними.

Здалеку чувся тривожний гомін: жіночі крики, рев худоби, вий собак. Люди виносили з домівок свої речі. Раптом почувся жіночий крик: хтось благав про допомогу. Ява вирішив поїхати на велосипеді й покликати військових на допомогу. їхати по грязюці було важко, часто доводилося пхати велосипеда поперед себе. Вітер збивав з ніг, кидав у болото. Тривога роздирала серце хлопця, але він уперто просувався вперед. Йому не було страшно, він щосили тиснув на педалі, обминаючи ямки, горбочки та пеньки.

Коментар

Головною тематикою творів В. Нестайка є життя школярів, формування духовного світу дітей.

„Тореадори з Васюківки” починає трилогію, до якої входять також „Незнайомець з тринадцятої квартири” і „Таємниця трьох невідомих”. В усіх трьох творах розповідається про веселі пригоди двох друзів — Яви Реня та Павлуші Завгороднього.

У творі ми бачимо справжню дружбу і взаємодопомогу, вірність і самовідданість, уміння головних героїв знаходити вихід зі складних ситуацій. При цьому вони ніколи не втрачають почуття гумору й оптимізму. Хлопці мають добрі серця й у вирішальні, відповідальні хвилини виявляють свою доброту, милосердя і навіть сміливість.

Книжку „Тореадори з Васюківки” 1979 року рішенням Міжнародної Ради з дитячої та юнацької літератури занесено до „Особливого Почесного списку Г. К. Андерсена”.

За мотивами твору, як і за мотивами багатьох інших книжок В. Нестайка, знято фільм. Кінострічка „Тореадори з Васюківки” одержала на міжнародному фестивалі в Мюнхені Гран-прі (1968), а на Міжнародному фестивалі в Алегзандрії (Австралія) — головну премію (1969).На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.