Всі публікації щодо:
Вишня Остап

Українська література. Скорочені твори для підготовки до ЗНО

Сом (стислий переказ твору) - Остап Вишня

У нас, в Україні, є славне місто — Енськ! Саме через це місто тече не менш славна річка — Оскіл. Тече вона біля радгоспу.

Чарівна річка — Оскіл! Скільки ж тут диких качок, чарівних краєвидів, та чистої води! Якщо вам пощастить побувати у цих місцях, то беріть човна і пливіть по Осколу. Але так, щоб тихо-тихо, бо можете злякати качку (бо вона боїться шуму). Яка тут природа! Ще й качку пощастить побачити.

Оскіл тихо несе свою воду. Навпроти радгоспу Оскіл стає широчезним, а вода у ньому — чиста. Можливо, найчистіші на весь Оскіл.

Якось дід Панько почав розповідати різні історії. А якщо вже він і починає розповідати, то знайте — це буде весело. І сказав, що Оскіл — річка глибока, така, що і дна їй не видно. Купатися там не радять, бо можна втопитися (такі випадки вже були). Та це не все, казав дід, що там живуть величезні соми. Якось сидів дід із паном, бачать, пливуть панські гуси. І враз, щось як загелкоче. Бачать, всі качки зникли під водою. Вже потім зрозуміли — то сом був!

Пану стало прикро, от він і вирішив спіймати того сома. Зробив їм коваль величезного гака. Та треба ж було його чимось наживити. Пан згадав, як сом смачно ласував його гусьми, тому і за наживку взяли гусака. Зарубали гусака, та й пішли на сома.

Сидять, вже майже засинають. Пан помітив, ніби почало клювати. Придивляється... І тут як потягне. Пан за вірьовку схопився, а дід за пана. Лише водять сома, бо такий величезний, що витягти не можуть. Та все ж витягли! Рибина - пудів на п’ять. Почали розчиняти, і аж полякалися. Чого там тільки не було: і мисливський собака Джой (собака любив купатися у річці, от під час одного із сеансів купання його сом і ухопив), і гуси, яких сом на їх же очах ковтнув.

Сом — риба сильна, навіть могутня. Якось досвідчений рибалка розповів, як під час однієї з риболовель, повз нього проплив човен, але був він без мотора. Рибалка підплив ближче до човна, і побачив у ньому діда, котрий однією рукою за човна вчепився, а інша у воду звисає. Хотів був допомогти, але сом як рвоне. Домчав два човни аж до сусіднього села. Та рибалки зачепились за кущі. Почали витягувати сома, а той — завбільшки з човен!

Сом — риба осідла. Найкраще ловиться літніми ночами. І краще це робити у веселій компанії. Але говорити треба не голосно, бо можна відлякати рибу.

Інтересна риба — сом!