Дидактичний матеріал до розділу «Сучасна українська літераутра» 11 клас - Кузьмінська Олена Володимирівна, Минченко Тетяна Миколаївна 2020

2.3.Проза, есеїстка: Г. Пагутяк («Потрапити в сад», «Косар»), Ю. Андрухович («Shevchenko is Ok»)
Розділ ІІ. Дидактичний матеріал до уроків із розділу «Сучасна українська література»

А

Алеф

Оповідання Борхеса багато років не дає мені спокою. Я ніби шукаю місце, звідки можна побачити і відчути всю багатоманітність світу. Алеф — точка опори, що дасть змогу змінити світ. Коли ставиш перед собою великі завдання, то зможеш виконати завдання малі.

Б

Бойки

Моє плем’я. мій тато з гірських бойків, а мама з підгірських. Наше плем’я — нащадки кельтів і фракійців. У мене є невеликий словничок з тих слів і виразів, які вживаються досі в нашому селі. Мова підгірен — проста і точна, з великою кількістю пестливих і зменшувальних суфіксів: дорогенечкий, легонький, дітиночка.

В

Відьма/Відьомство

Постає або з гордині, або з великого гніву. У давнину відьом було більше, бо кожну жінку з незалежною вдачею чи неординарною зовнішністю могли назвати відьмою. Що може бути сміливіше, ніж відьма, обвішана хрестиками, відвідує церкву. Справжня відьма-язичниця.

Г

Гідність

Найважливіша духовна потреба. Не дозволяю нікому принижувати себе, та намагаюсь сама цього не робити. Саме так можна уникнути гордині чи завищеної самооцінки.

Д

Дракула

Влад ІІІ Цепеш, волоський воєвода, жив у XV ст., належав до династії Басарабів, що правила з Х по ХVІІІ ст.

Я так само належу до цього роду. Молдовські господарі мали маєтність у м. Стара Сіль поблизу Добромиля. Довідалась про це, коли працювала над романом «Слуга з Добромиля».

Представники цього роду — люди авторитарні, жорстокі, принципові, схильні до депресій. Для них старість — втрата контролю.

Е

Ельфи

Про них я можу розповідати безкінечно. У нас, на Україні, присутні окремі різновиди фейрі, але для них не збереглося спільної назви, можливо, її і не було ніколи. Про них я написала в романі «Зачаровані музики».

Ж

Жорстокість існування

Жорстокість у людській цивілізації — результат хибних думок і уявлень.

З

Заборони

На мою думку, в літературі є єдина заборона: не бреши, Бо рано чи пізно всі зрозуміють, хто ти є насправді та за кого себе видаєш.

Є

Євреї

Коли хтось чогось досягає в житті, його вважають євреєм.

Немає богообраних націй — усі нації великі. Я зацікавлена єврейською культурою, бо вона є частиною культури Східної Галичини.

Культура й інтелігенція закінчується там, де починається расова та національна ксенофобія. Я розчаровуюся в таких людях.

І

Інтернет

Я вважаю, що слід зберегти ті звички, які тобі притаманні, але водночас бути відкритим до технічних новацій. Інтернет мені дуже допомагає швидко виконати роботу. Блискавичний зв'язок — це чудово. Не люблю розмовляти телефоном, а от електронна пошта — чудово.

Інтернет обмежує свободу, пишеш статтю, то вже не знаєш, які будуть на ту чи іншу фразу коментарі.

К

Королівство

Я створила його сама. Мені потрібно було місце, де можна жити тим, хто заслуговує на краще життя. Місце, куди не потрапить зло. Я хотіла жити в Притулку, але створила його для інших.

Л

Література

Бог його знає, що таке література.

Професія? Спосіб життя? Інше?

Мабуть, інше.

М

Музика мови

Писати мовою, якою не розмовляєш — все одно, що глухому грати на скрипці. Багатьом людям здається, що написати книжку — дрібниця, що приносить фінансовий успіх, переважно написане примітивною або «універсальною» мовою, що легко перекладається за допомогою електронного перекладача.

Н

Ні

Нарешті я навчилась говорити слово «ні». На допомогу прийшла моя здатність не підкорятись стадному інстинкту. Чим частіше кажеш «ні», тим краще, особливо, коли це суперечить моїм принципам.

О

Образа

Спочатку її треба пережити, а потім — пробачити, відійти від того, хто це зробив.

П

Подорож

Подорож — це чужинці на іншій території. Насамперед я люблю подорожувати одна, а потім брати когось. Я дуже люблю ходити пішки. Мене приваблює земля моїх предків — Румунія.

Р

Радість

Радісно тоді, коли в тебе виходить прорив у тому, що ти пишеш, а для цього потрібно багато щоденної клопіткої праці та незвичайне терпіння.

С

Справедливість

Найбільша радість — бачити торжество справедливості. Закон — для слабких, беззаконня — для сильних.

Т

Талант

Талановитий письменник може стати ремісником, а ремісник письменником — ніколи. Кожна людина має талант, але не кожна вміє ним користуватися.

У

Уява

Є люди, яким важко дається уява, її вбили ще в дитинстві готовими речами.

Ф

Фантастика

Коли створювали комуністичні утопії у Радянському Союзі, я написала наразі єдиний фантастичний твір анти-утопію «Господар».

Я б дуже хотіла, щоб в Україні з'явилася фантастика, не британського розливу, а щось про космічні подорожі. А потім настали підліші часи і я написала утопії: двох «Писарів» і «Королівство». Надавати фантастиці українського колориту, вдягати її у шаровари — нонсенс. Фантастика — космополітичний жанр, який зближує людей всієї планети.

Х

Харизма

Візитна картка українського народу — харизма вірності й скромності.

Ц

Центральний парк

Доля привела мене до центрального парку Нью-Йорку. Мій страх пропав. Той, хто був хіпі, залишається ним довіку.

Ч

Чекання

Усе моє життя — це чекання.

Ш

Шевченківська премія

Для мене було дуже те, що Інститут літератури, який дуже рідко висуває художні твори, обрав на цю премію саме мене. Ця премія дає мені окрім фінансової підтримки можливість захистити, допомогти, підтримати, засудити в цьому світі, де цінуються нагороди.

Я все це робила й раніше, але тепер мені трохи легше, адже я людина без зв'язків, престижної роботи, що здатна сама собі давати раду.

Щ

Щастя

Людина не може бути весь час щасливою, адже в цьому світі кількість щастя та нещастя дозована.

Ю

Юлія

Героїня мого роману «Сни Юлії і Германа», Юлія — віддзеркалення моєї власної юності, не менш трагічної і самотньої.

Я

Ясність

Я люблю, коли речі називають своїми іменами. Можливо, у цьому й призначення літератури.

Цікаво знати!

Кажуть ім’я може керувати психікою?.. Ознайомтеся зі значенням імені письменниці. Чи збігається характеристика із вдачею Галини Пагутяк?

Галина (з давньогрецької) — тиха, лагідна, спокійна. Зокрема — штиль на морі, тиха погода. Також у перекладі означає безтурботна. Проте Галина володіє твердими рисами, завжди впевнена у своїй правоті. Життєрадісна і творчо обдарована.

У дитинстві Галина росте слухняною дитиною, вона добре вчиться, радує своїх батьків успіхами. Любить вбиратися, красуватися перед дзеркалом. Віддає перевагу дружбі з хлопчиками.

З дитинства Галина зачитується книгами. Її приваблюють фантастичні повісті, романи; любить походи, гуртки, тому серед хлопчаків, вона — «свій хлопець».

Працьовита, встигає і на роботі, і по домашньому господарству. Прагне перебувати в центрі уваги. Своє життя присвячує родині та близьким. Наполеглива, але дуже імпульсивна й чуттєва. Ставлення до людей визначається настроєм. Розважлива: з потрібними людьми вона сама чарівність, з тими, хто здається їй непотрібним, стає холодні і навіть грубувата.

Галина Пагутяк

Прозаїк, есеїст, автор більш, ніж десяти книг прози, зв’язок із Владом Цепешом, відомим як граф Дракула?

1. Життєві переконання

Вільний час — це не розкіш, а людська якість.

2. Книги

Кожна книга отримала власну оцінку від авторки, підібрані уривки з неї. Остання книга — вгорі, а перша — внизу.

3. Есеїстика

Не все можна передати мовою художньої прози, а висловити своє ставлення до Буття — така потреба існує. Всі речі, що опубліковані, їх уже не знищити, але й шукати їх буде складно.

4. Блог

Публічна дискусія виявляє не істину а вміння покласти когось на лопатки.

5. Літературних лікнеп від лукавого (не для всіх)

Курси манікюрниць коштують приблизно 7 тисяч гривень. Курси літ майстерності — 2-3 тисячі. Книжку можна видати за 20 тисяч із самовивозом, само продажем, саморекламою. Якщо писати щодня по сторінці, то за рік можна написати 365 сторінок і назвати це романом. Втім, в Україні уже можна лівою ногою.

6. Граф Дракула

«Рудий колір волосся — це родинне. Влад Цепеш був рудий. Галина Пагутяк у дитинстві була неймовірно рудою, яку стригли майже наголо до 9 класу, поки трохи потемніла. Граф Дракула — родич, але особливо нема чим пишатися».

Система образів в оповіданні

«Потрапити в сад»

«Нестрашна» теорія, тому що ви напишете її самі:

Оповідання —

Символ —

Підтекст —

Художня деталь —

Принцип айсберга —

Ставлення Грицька

Стьопа

зневага

Микольцьо

співчуття

Жінки з буфету

жалість

Люди з електрички

байдужість

Господарі будинків, призначених під знос

вдячність

Собаки

розуміння

Лікарі

повага

Міліція

дружнє ставлення

Будинок

осуд

Дорога

обмеження простору

Порівняйте образ саду в Біблії, у поезії Григорія Сковороди зі збірки «Сад божественних пісень», уривку з поезії Ліни Костенко «Ой, ні, ще рано думати про все...» й образ саду в оповіданні Галини Пагутяк. (роздаються картки для роботи в четвірках)

«Бо вже до коріння і сокира прикладена: кожне дерево, що доброго плоду не родить ,буде зрубане та й в огонь буде вкинене»

(МФ. 3:10; Лк. 3:9)

«Яко з винограда виходять прозябенія, з прозябенія цвіти, з цвітів ягоди, з ягод вино витисненноє биваєт, так і з душі праведного чоловіка родиться мисль добрая.., з добрих мислей родяться добрії хотіння.., з добрих хоті ній родяться добрії діланія».

(писання Іоанна Златоуста) Прозябенія — паростки

Щаслив тот и без утех, кто победил

смертний грех,

Душа его — божій град, душа его —

божій сад.

Всегда сей сад даст цветьі, всегда сей

сад даст плоди,

Всегда весною там цветет, и лист его

не падет.

(Григорій Сковорода,

«Сад божественних пісень», пісня 3)

Ліна Костенко

«Ой ні, ще рано думати про все...»

(уривок)

Ой ні, ще рано думати про все.

Багато справ ще у моєї долі.

Коли мене снігами занесе,

Тоді вже часу матиму доволі.

А поки-що ні просвітку, ні дня.

Світ мене ловить, ловить ... доганя!

Час пролітає з реактивним свистом

Жонглює будень святістю і свинством.

А я лечу, лечу, лечу!

— Григорій Савич — тихо шепочу.

Минає день, минає день, минає день!

А де ж мій сад божественних пісень?

Назва твору

«Потрапити в сад»

Рід


Літературний напрям


Жанр


Тема


Ідея


Образи


Особливості


Перегляньте


Цікаво знати!

Прочитайте ознаки різних типів темпераменту людини. Проаналізуйте вчинки героїв «Потрапити в сад», визначте тип темпераменту персонажів. Для цього в кожній клітинці таблиці підкресліть ознаки, властиві героям твору та впишіть імена.

Холерик - поривчастий, пристрасний, швидкий, проте абсолютно неврівноважений, з різко мінливим настроєм, з усілякими емоційними спалахами, швидко виснажується.

Меланхолік — дуже вразлива людина, схильна до постійного сильного переживання різноманітних подій, гостро реагує на будь-які зовнішні чинники. Усі свої переживання меланхолік практично не може стримувати, тому часто плаче, легко ображається.

Сангвінік — рухливий, гарячий, жвавий, із дуже частою зміною настроїв, із швидкою реакцією на абсолютно всі події, які відбуваються навколо нього, досить легко ставиться до власних неприємностей. Дуже продуктивний у роботі, коли вона йому цікава, а якщо робота нудна, то сангвінік ставиться до неї абсолютно байдуже.

Флегматик — незворушний, не любить поспішати, зовні дуже скупий на прояв почуттів та емоцій. Він виявляє наполегливість і завзятість у роботі, залишаючись урівноваженим і спокійним.

Оцінювання

Я заслуговую на оцінку____

... а якщо по-чесному, то насправді ставлю собі такі бали:

0 — не маю блідого поняття,

1 — посередньо орієнтуюся,

2 — так, я це знаю/вмію.

Г. Пагутяк «Косар»

Цікаво знати!

Коса — 1) сільськогосподарське знаряддя праці для косіння трави, збіжжя тощо, що має вигляд вузького зігнутого леза, прикріпленого до держака;

2) заплетене волосся;

3) вузька наливна смуга суходолу в морі, річці тощо, сполучена одним кінцем із берегом.

У міфології коса й косар знаменують смерть, іноді наступне оновлення. Так, до теми косаря ,який рятує світ зверталися: Т.Г. Шевченко «Косар», усна народна творчість, С. Руданський «Косарі».

Метод «Прес»

1. Які думки, почуття викликало у вас оповідання Г. Пагутяк «Косар»? Чим воно вас здивувало? Сформулюйте питання, які хотіли б поставити авторці.

2. Хто така Юрківна? Охарактеризуйте цього персонажа.

3. Хто такий Ігорок? Які взаємини складаються між Юрківною та Ігорком? Висловте своє ставлення до цих персонажів.

4. Як змінюється образ Ігорка від початку до завершення оповідання?

5. Чим особлива коса, якою користується герой?

6. Визначте реалістичні та магічні елементи у творі? Як відбувається перехід від реалістичного зображення села до філософської алегорії?

7. Як ви розумієте завершення оповідання? Про яких людей, на вашу думку, йдеться в останньому реченні твору?

Юрківна

негативне

позитивне

- самотня;

- більший світ, бо того вимагала посада.

- відповідальність за село;

- намагається знайти вихід із становища;

- віддала родинну реліквію — татову косу задля порятунку світу (покосити бур’яни).

Ігорко

негативне

позитивне

- часом міг напитися.

- не скінчений пияк;

- не пускав до себе пияків;

- доглядав за хворою матір’ю;

- рятівник світу;

- невидимий косар;

- сором за попередні вчинки;

- бажання косити чи то рубати ворогів.

«Цікава арифметика» із життя і творчості Ю.І. Андруховича

1. 60 років святкуватиме 13 березня 2020 р. Юрій Ігорович Андрухович.

2.2 — кількість дітей у Андруховича — Андрухович Софія Юріївна, Андрухович Тарас Юрійович.

3.5 — мовами володіє Андрухович: українською, російською, польською, англійською та німецькою.

4.3 — засновники поетичної групи Бу-Ба-Бу: Віктор Неборак, Олександр Ірванець, Юрій Андрухович.

5.6 — кількість поетичних збірок: «Небо і площі» (1985), «Середмістя» (1989), «Екзотичні птахи і рослини» (1991), «Екзотичні птахи і рослини з додатком «Індія»: Колекція віршів» (1997), «Пісні для мертвого півня» (2004), «Листи в Україну» (2013).

6.4 — кількість оповідань, які написав Ю. Андрухович «Зліва, де серце»

(1989), «Трициліндровий двигун любові» (2007), «Письменник про футбол» (2011), «Лексикон інтимних міст» (2011).

7.6 — романів належать перу Ю. Андруховича: «Рекреації», «Московіада», «Перверзія», «Дванадцять обручів», «Таємниця», «Коханці Юстиції».

8. 10 — перекладів налічується у доробку Ю. Андруховича.

9. 12 країн, у яких видаються твори Ю. Андруховича: Польща, Німеччина, Канада, Україна, Угорщина, Фінляндія, Хорватія, США, Швеція, Іспанія, Росія, Австрія.

10. 5 — гуртів, які поклали на музику вірші Андруховича: «Мертвий півень», «Плач Єремії», «Sігал Sпожив Sпілка», »Знову за старе», «Karbido».

11. 1992 — знятий кінофільм «Кисневий голод» Андрієм Дончиком за мотивами оповідань Ю. Андруховича.

12. 9 — нагород отримав Ю. Андрухович. Нагороди: 2001 — лауреат премії ім. Гердера (Німеччина); 2005 — лауреат премії миру ім. Еріха Марії Ремарка, Оснабрюк, Німеччина; 2006 — лауреат премії книжкового ярмарку в Лепцігу «За європейське взаєморозуміння»; 3 грудня 2006 — лауреат Літературної премії Центральної Європи ANGELUS, за роман «Дванадцять обручів».

Переклади: «День смерті пані День» (2006), — переклади американської поезії 60-70 рр.; В. Шекспір «Гамлет» (2008); переклади з польської: Т. Конвіцькій та інші; переклади з німецької Р.М. Рільке, Ф. фон Герцмановскі-Орландо та сучасна Німецька поезія, переклади з російської: Б. Пастернак, О. Мандельштам.

«Нестрашна теорія», тому що Ви напишете її самі:

Іронія —

Пафос —

Стереотип —

Есей —

Постмодернізм —

«Шевченко комуністичний». Висувається теза про соціальне походження (пригноблені низи), якому він усе життя залишався вірний; ненависть до панів, панства і панськості; безпосередні заклики в поезіях до насильницького повалення панівного ладу (сокири, кров, народна революція); послідовний егалітаризм; схильність до комуністично-утопійної візії майбутнього («оновлена земля»).

«Шевченко націоналістичний». У творах поета домінує козацько- лицарський дух, Шевченко першим розбудив приспану українську національну свідомість, націю назвав нацією, окреслив їй національну ідею та історичну перспективу. Ідеалом поета є Воля, що її, безперечно, слід розуміти як волю для України. В його творах знаходимо вияви ненависті чи принаймні погорди до інших, ворожих, націй (москалі, жиди, ляхи), часом дістається навіть німцям («куций німець узловатий»). Українські національні збройні рушення доби визвольних змагань (1918-1922 роки) - усі ці гайдамаки, січовики, ціла отаманщина — саме його, Шевченків, стиль, його естетику обирають як власну — карнавальними уніформами починаючи і фразеологією закінчуючи. А той самий заповітний образ сім'ї великої, вольної, нової однозначно трактується як поетова візія майбутньої єдиної соборної Української держави.

«Шевченко християнський». Саме життя Шевченка є взірцем християнського мучеництва. В його творах подибуємо безліч біблійних мотивів, образів і алюзій неухильному ствердженні правди, добра, любові до всіх і всього, а найперше — до слабких і пригноблених, отже засадничо є глибоко християнською. Своєрідність Шевченкового християнства — ніде правди діти — полягає в тому, що він був у конфлікті з офіційними церквами і церковниками, поступово у своїй вірі рухаючись у бік персоналістського протестантизму.

«Шевченко атеїстичний». Нелюбов і навіть різке неприйняття Шевченком усього, що пов'язане з церквою та церковниками, очевидні в його текстах. Ксьондзи, попи, ченці годовані, ритуальна атрибутика викликають у нього сталу ідіосинкразію. В церкві ми його ніколи не бачили, згадує одна із сучасниць. На рівні чистих ідей він теж виявляє протест, пишучи, що заради України він здатний проклясти й самого Бога (підсилення «Шевченка націоналістичного»).

А тому він не атеїстичний, заперечують інші. Він богоборчий. Це різні поняття.

«Шевченко дисидентський». Доля Шевченка — це приклад індивідуальної боротьби самотнього ідеаліста з тоталітарним режимом. Шевченків етос — це, власне, етос протистояння людини чомусь значно більшому, потужнішому, знеосібленому, якійсь гігантській машинерії пригнічення.

«Шевченко анархічний». Насамперед він був вільною людиною, справжнім богемним гулякою, мочи-мордою, душею товариств, не останнім пияком і відвідувачем борделів. Його нетерпимість до умовностей (станових, звичаєвих, ритуальних) не має меж. Іноді він просто шокує оточення своєю стихійністю та непередбачуваністю. Звідси — його часті бунти, але годі вбачати в них якусь політичну запрограмованість, він свідомо аполітичний. У спогадах про нього занотовано його слова про те, що «всяка політика аморальна, заради політичних міркувань чинилися й чиняться всі неправди і з них виникають усі злощастя племен і народів, а тому та держава найкраща, яка не має ніякої політики». «У наші дні Шевченко був би якимось репером», — сказав нещодавно мій приятель рок-музикант. «А у вісімдесяті — панком», — додав інший.

Ю. Андрухович есе «Shevchenko is Ok»

Метод «Прес»

1. Прочитайте есей «Shevchenko is Ok». Поділіться враженнями від прочитаного в класі. Визначте у творі ознаки постмодернізму.

2. Наведіть відомі приклади проби переосмислення постаті Кобзаря. Висловте своє судження із цього приводу.

3. Чи є у вас «свій» Т. Шевченко? Як вплинуло опрацювання есею Ю. Андруховича на ваше розуміння життєтворчості Т.Г Шевченка?

4. Напишіть есей «Мій Шевченко».

5. Про які відомі факти з життя Т. Шевченка згадано в есеї? Що стало для вас новим? Яка нова інформація про поета вас зацікавила або вразила, стала несподіваною?

6. На які частини автор поділяє свій твір? Визначте головну думку кожної з них.

7. Знайдіть в есеї приклади іронії? Чи є доречним, на вашу думку, іронія та пафос у цьому творі?

8. Яким чином автор розповідає про світову славу в кінці есею?

9. Яким ви уявляєте Т. Шевченка в наші дні?