Українська література 10 класс (рівень стандарту) - Олександр Авраменко - Грамота 2018

З журбою радість обнялась ... - ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ (1878-1944) - ОБРАЗНЕ СЛОВО ПОЕТИЧНОГО МОДЕРНІЗМУ

Усі щойно згадані ознаки виразні у вірші, що дав назву першій збірці, „З журбою радість обнялась ... ”. Як бачимо з вірша, журба і радість, щастя і мука, смерть і воскресіння, день і ніч — ці антитези завжди переплітаються у світовідчутті та творчості митця, власне, як і в реальному житті, що зіткане з химерних суперечностей. Цю закономірність майстерно втілюють визначальні художні засоби вірша — антитеза й оксиморон:

В обіймах з радістю журба.

Одна летить, друга спиня ...

І йде між ними боротьба,

І дужчий хто, не знаю я.

У деяких творах митця переважає поетика символізму (драматичні етюди „По дорозі в Казку”, „Над Дніпром”, „Трагедія серця”, „Ніч на полонині”). В антиімперській, антикомуністичній п'єсі „Земля обітована” проступають ознаки драми абсурду.

Інтимна лірика. У серцях кількох поколінь українців Олександр Олесь залишився насамперед як співець кохання. І справді, поет зумів досконало передати найтонші переливи цього найпрекраснішого почуття. Саме кохання, хай навіть і нерозділене, надає сенсу людському існуванню, допомагає відчути ритм життя, побачити й оцінити красу, гармонію природи („Ти знов прийшла...”, „Ти зовсім мене не кохала ...”, „Ти в ту ніч другим зоріла ...”).

В. Чебаник. Ілюстрація до збірки Олександра Олеся „Чари ночі”На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.