Українська література 10 клас (профільний рівень) - Василь Пахаренко 2017

Михайло Старицький (1840—1904). За двома зайцями
Українська драматургія ХІХ ст.
Реалізм

Всі публікації щодо:
Старицький Михайло

Комедію «За двома зайцями» (1883) літературознавець В. Панченко назвав «національним хітом». М. Старицький з дозволу I. Нечуя-Левицького «пририхтував до сцени» його комедію «На Кожум'яках» (до цього за нею закріпилася репутація малопридатної для постановки) — і ось уже більше 125 років вона не сходить зі сцен українських театрів.

Хитрий цирульник (перукар) Свирид Голохвостий, щоб урятуватися від банкрутства, залицяється відразу до двох дівчат — Проні й Галі. Пізніше з'ясовується, що вони є двоюрідними сестрами. Проня цурається батька-матері, пнеться з усіх сил, аби відірватися від простолюду й не помічає кумедної жалюгідності своїх «благородних» манер. Їй протиставлена Галя — «дівчина з народу», щира, скромна, лагідна.

Марія Заньковецька

Проня начебто «образована», але театр любить не дуже, більше цирк; серед її літературних уподобань книжки з промовистими назвами — «Кровавая звезда» і «Чёрный гроб». Тож серцеїд Голохвостий, миттєво зорієнтувавшись, вибирає відповідний стиль для зізнання в коханні: «В грудє моєй — Везувій так і клекотить». Такі слова розчулюють Проню Прокопівну: «Во мне трепещет вся моя физика». Мова цієї пари — комедійний коктейль: це суржик упереміш з просторічною лексикою й канцеляризмами: «улюбльон, аж окроп кипить».

Така трагікомічна моральна деградація — наслідок кількавікового зросійщення України. Проня та Свирид за всяку ціну прагнуть вибитися в люди, а для цього намагаються зректися всього рідного, українського. Вони — неосвічені, духовно вбогі, примітивні себелюби й при цьому соромляться свого роду, батьків. Національне безпам'ятство, рабське, кумедне наслідування чужого досі, на жаль, роз'їдає наше суспільство. Тому п'єса залишається гостроактуальною.

Кадр із кінофільму «За двома зайцями». У ролі Голохвостого — О. Борисов, Проні — М. Криницина. Режисер В. Іванов. 1961 р.

Особливої популярності комедія «За двома зайцями» набула після її екранізації 1961 р. на Київській кіностудії імені О. Довженка режисером В. Івановим. Фільм досі захоплює майже всіх глядачів нашого краю та багатьох інших країн.

Подивіться разом з друзями цей фільм (адреса в Інтернеті: https://toloka.to/t48314). Гра яких акторів вас особливо розвеселила, видалася найбільш професійною? Чому? Чи актуальна проблематика цього твору в Україні нині? Відповідь проілюструйте конкретними прикладами.

Особливо романтична й тонко лірична драма М. Старицького «Циганка Аза». Циган Василь полюбив красуню Галю. Забув кочове життя, рідну матір і колишню свою кохану циганку Азу та й вирішив заради Галі залишитися в селі. Галя кидає сільського парубка-коваля та, не послухавши батька, виходить за Василя заміж. Але дуже важко поєднати навіть заради кохання два абсолютно різні світи: пройде час — і Василь занудьгує за табором і стане просити вибачення в матері й Ази. Ця розірваність між двома світами призведе до трагічного кінця...

1987 р. режисер Г. Кохан зняв за цим твором однойменний кінофільм теж на кіностудії ім. О. Довженка (адреса в Інтернеті: https://kino-teatr.ua/uk/film/tsyiganka-aza-486.phtml). Подивіться цю картину й напишіть у довільній есеїстичній формі рецензію на неї.

Підсумовуємо вивчене

1. Чому театральне мистецтво є синтетичним і колективним?

2. Розкажіть, як улаштована будівля театру.

3. Стисло охарактеризуйте основні етапи становлення українського театру.

4. Підготуйте невелике повідомлення про історію й сучасне життя драматичного театру у вашому обласному центрі.

5. Який внесок зробили М. Кропивницький та М. Старицький у розвиток вітчизняного театру? Які твори цих драматургів вас зацікавили? Чим?

6. Розділившись на групи, підготуйте інсценізацію уривка з комедії М. Старицького «За двома зайцями» (за бажанням).