Українська література 11 клас (профільний рівень) - Борзенко О. І. 2019

Василь Герасим'юк - У вічному колі єднання («Чоловічий танець»)
Сучасна українська література

Всі публікації щодо:
Герасим’юк Василь

Поета захоплює духовна краса українських горян, тож він прагне зазирнути в глиб народної душі. У цьому йому допомагає добре знання гуцульського життя. Він також прагне поєднати християнську духовність із давніми гуцульськими віруваннями.

Аркан — гуцульський танець (Микола Малинка, 1957)

Аркан — це гуцульський чоловічий танець, що виконується зімкненим колом. У давнину він був елементом обряду посвячення (ініціації): після цього обряду юнака вважали повноправним членом гуцульської громади. У танці його символічно приймали до дорослого «чоловічого кола».

Залучаючи читачів до загадки гуцульського танцю, поет відкриває сучасній людині інакший погляд на світ — повертає первісне переживання гармонійного злиття з усім сущим.

До змалювання аркану додано сміливий хід: серед танцівників у «чоловічому колі» автор зображує Христа в найдраматичніший момент його людського існування. Вічний образ світового значення залучено до танцювального вихору єднання. Він стає своїм, рідним, органічно вплетеним у ритм гуцульського життя.

Виявляємо літературну компетентність

1. Які традиції відбились у творах В. Герасим'юка?

2. Що означає назва «Чоловічий танець»?

3. Як танець пов'язаний із давнім гуцульським обрядом посвячення?

4. Який образ світового значення помістив автор у коло танцівників?

5. Із якою художньою метою він це зробив?На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.