Українська література 11 клас (профільний рівень) - Борзенко О. І. 2019

В. Домонтович (Віктор Петров)
Прозове розмаїття 1920-х років

Всі публікації щодо:
Петров Віктор

(1894—1969)

Віктор Платонович Петров (літ. псевдонім — В. Домонтович) народився 10 жовтня 1894 року в Катеринославі (тепер — м. Дніпро) у сім'ї православного священика. Навчався в Холмській гімназії та на історико-філологічному факультеті Київського університету. За наукові успіхи одержав пропозицію залишитись професорським стипендіатом, після реорганізації університету в Інститут народної освіти був аспірантом цього інституту.

Віктор Петров (В. Домонтович)

У 1920—30-х роках В. Петров працював спочатку секретарем, а потім і головою Етнографічної комісії Всеукраїнської академії наук, писав наукові праці, був близький до кола «київських неокласиків». Літературний дебют В. Петрова відбувся 1928 року, коли вийшов друком його роман «Дівчина з ведмедиком». За деякий час по тому він створив нові романи «Аліна й Костомаров» і «Романи Куліша».

Під час Другої світової війни разом з Академією наук В. Петров був евакуйований до Уфи, де працював ученим секретарем Інституту суспільних наук. Однак невдовзі опинився в окупованому німецьким військом Харкові, працював редактором журналу «Український засів».

Віктор Петров (В. Домонтович) у 1960-ті рр.

Після війни В. Петров перебував на території Німеччини, входив до правління літературної організації МУР (Мистецький український рух). Тоді побачили світ його романи «Доктор Серафікус» і «Без ґрунту», вийшла низка оповідань. А навесні 1949 року В. Петров уже був у Москві, працював в Інституті археології. 1956 року переїхав до Києва.

Помер В. Петров у червні 1969 року.

Коментар фахівця

Талановитий і різнобічний вчений, незрівнянний ерудит, один із найяскравіших українських інтелектуалів XX сторіччя Домонтович, однак, у своїх романах демонструє обмеженість і несамодостатність інтелектуального пошуку й раціонального знання, розкриває ірраціональність історії й людської поведінки.

Віра Агеєва, дослідниця літератури

Опрацьовуємо прочитане

1. Які факти життєвого та творчого шляху В. Петрова-Домонтовича вас зацікавили, вразили, здивували? Про які факти ви хотіли б дізнатися більше? У який спосіб ви могли б задовольнити свою цікавість?

2. У зручній для вас формі (текст, план, таблиця, схема) складіть опорний конспект для розповіді про життєвий та творчий шлях В. Домонтовича.

3. Скористайтеся довідковою літературою, матеріалами мережі Інтернет і знайдіть цікаві факти про письменника. Ознайомте із цими фактами однокласників та однокласниць (у формі виступу на уроці з повідомленням, на своїй сторінці у соціальній мережі, у дружньому спілкуванні).На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.