Українська література 11 клас (профільний рівень) - Слоньовська О. В. 2019

Василь Герасим'юк (нар. 1956 р.)
Сучасна поезія
Сучасна українська література у стильовій множинності

Всі публікації щодо:
Герасим’юк Василь

Вірш «Чоловічий танець» («Аркан»)

У поезії Василя Герасим'юка «Чоловічий танець» ідеться про гуцульський танець аркан. Колись аркан вважався головним елементом посвячення: після цього обряду легінь ставав повноправним членом громади, мав право одружуватися, діставав право голосу у вирішенні громадських справ.

Проте В. Герасим'юкові йдеться про переосмислення ритуальних жестів. Для поета аркан - це вир життя, де поруч із тобою можуть опинитися розбійник або месія. Біблійні образи у вірші відбивають труднощі вибору молодого чоловіка, який мусить від певного часу покладатися тільки на себе й починає відповідати за дорогих йому людей.

«Василь Герасим'юк - непростий поет. Вірші його нерідко мають кілька прочитань, глибинні смислові пласти іноді асоціативного характеру, натяки, алюзії, символи. Часто їх легше відчути, ніж зрозуміти».

Олексій Бик

«Це танець, у якому кожен відповідає один за одного, кожен тримається один за одного. Цей танець постає як алегорія одного з етапів духовного шляху, що його має пройти кожна особистість».

Дзвенислава Матіяш

Георгій Якутович. Танець «Аркан». Ліногравюра (1960)

У поезії автор наголошує, що аркан «тяжко почати і зупинити», а ще страшніше, коли «рветься на цій землі / древнє чоловіче коло», тобто коли під час воєн і катаклізмів масово гинуть чоловіки-оборонці, яких зла доля вириває з кола живих, або коли через зраду чи слабкодухість руйнується інститут чоловічого побратимства. Держава - це насамперед чоловіча відвага й мужність, а у слові «Батьківщина» - корінь «батько», тому роль чоловіка особлива:

ти стань у це найтісніше коло,

обхопивши руками плечі двох побратимів,

мертво стиснувши долоні інших,

і тоді в заповітному колі

ти протанцюєш під безоднею неба

із криком по-звіриному протяжним.

Щоб не випасти із цього грішного світу

хоч раз

змішай із ближніми

піт і кров.

Матеріали про творчість інших письменників відповідно до чинної програми - в електронному додатку до підручника.

Образ Ісуса Христа увиразнюється образами двох розбійників і муками смерті на хрестах усіх трьох. Але Образ Сина Людського - це не тільки біблійний образ Месії, а й розуміння призначення кожної людської істоти:

Сину Людський,

ти стаєш у чоловіче коло,

ти готовий до цього древнього танцю

тільки тепер.

З хрестом за плечима.

З двома розбійниками.

Тільки раз.

Діалог із текстом

1. Із якою метою Василь Герасим'юк використовує біблійні образи?

2. Для чого слугують повтори у вірші?

3. Як ви розумієте слова: кожен має бути «готовий до цього древнього танцю», але стати до нього має право лише раз?

4. Що в народній творчості й культурі символізує образ кола (весільні перстні, вінок, танець)?На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.