Українська література 11 клас (профільний рівень) - Слоньовська О. В. 2019

Юрій Андрухович (нар. 1960 р.)
Сучасна поезія
Сучасна українська література у стильовій множинності

Всі публікації щодо:
Андрухович Юрій

Вірш «Астролог»

У цій поезії в іронічному стилі розповідається про безіменного середньовічного астролога, який мешкає у Львові. До астрології як своєрідного передбачення майбутнього автор ставиться з не меншою іронією, ніж до її убогого служителя, який живе на горищі:

Він дивиться тільки вгору,

і небо лоскочуть вії,

коли в полудневу пору

від кухні смаженим віє.

Над містом літають птахи,

а поруч із ними «ахи»,

коли роззявлять на площі

голодні роти бідолахи.

За допомогою ефекту зміщення площин автор поєднує високу та низьку лексику, земні й небесні справи. Астролог і ладен думати про високе, але йому заважають мирські спокуси:

І взявши голову в руки,

він крикне собі з розпуки:

«Чого я марную роки?!

Візьму попід руку Юзьку,

піду в пивничку на Руську,

забуду святі мороки!

Забуду святі мороки...»

Тож незважаючи на іронічний стиль («з горища / небесна ковбаня ближча», «згори в декольте заглядає»), астролог як рольовий ліричний герой цієї поезії - досить симпатична постать, хоч біднішої від нього людини, мабуть, нема в цілому місті («живе на горищі / там зимно, там вітер свище»). Вірш римований, написаний дактилем, має риси балади.

Вірш «Пісня мандрівного спудея»

Рольовий ліричний герой цього вірша Ю. Андруховича - освічений юнак. Це спудей1, який увесь рік сумлінно вивчав риторику й по етику. Він сам уміє складати чудові поезії, але насмілюється їх читати лише траві й вітрам, бо знає, що високу поезію далеко не кожен слухач здатний розуміти й належно оцінити. Але водночас цей питомо український спудей - ще й веселий дотепник, який добре знає, як здатна розчулити слухачів лірична пісня, як прості люди люблять жарти й дотепи. Спудей називає чортенятами власні витівки, веселі жарти, які найбільше подобаються невибагливій публіці.

1 Спудеї - студенти Києво-Могилянської та Острозької академій. Улітку й під час різдвяних свят вирушали в мандрівку по селах: колядували, ходили з вертепною скринькою, співали церковних і народних пісень, демонстрували короткі сценки - інтермедії, заробляючи собі на харчі.

Діалог із текстом

1. Схарактеризуйте рольових ліричних героїв із поезій Ю. Андруховича.

2. Розкрийте роль іронії у віршах поета.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.