Українська література 11 клас (профільний рівень) - Слоньовська О. В. 2019

Сергій Жадан (нар. 1974 р.)
Сучасна поезія
Сучасна українська література у стильовій множинності

Всі публікації щодо:
Жадан Сергій

Вірш «Музика, очерет...»

Цей вірш - взірець сучасної інтимної лірики. Тут маємо не просто пейзажну замальовку чи зображення емоцій закоханого юнака, а насамперед гостре відчуття дорослішання й неминучої розлуки з коханою. Лірика Жадана - виразно урбаністична, а одним із центральних ландшафтів його поезії є Харків. Образність, пов'язана з небом, висотою, символізує юнацький романтизм і недосяжність ідеалу:

Музика, очерет,

на долоні, руці.

Скільки пройде комет

крізь понадхмар'я ці.

Як проступа тепло

через ріки, міста.

Все, що у нас було -

тільки ця висота.

Образ висоти у вірші асоціюється із чистотою взаємин, безкорисливих почуттів і щирих намірів. Теперішній холод у душі як ознаку втрати передано образами інію, сліз на віях («Все, що трималось вій, / голос печальний, плач, / я скидаю на твій / Автовідповідач»). Ліричному героєві стає водночас боляче й солодко від взаємного віддалення в передчутті нового щастя. Проте найголовнішим виявляється не очікування майбутнього кохання, а дорослішання, вміння брати уроки з минулого, зберігати внутрішню красу душі, подібну до крихкого очерету.

Образ очерету як ламкої і крихкої сутності щастя, а надалі - юної душі, в цій поезії гармоніює з настроєм ліричного героя і його почуттями, усвідомленням того, що для закоханої пари цей досвід виявився також різним.

Діалог із текстом

1. Чому саме очерет стає центральним образом-символом вірша «Музика, очерет...»?

2. У чому виявляються ліричні та постмодерні риси цієї поезії?На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.