Літературне читання 2 клас - Віра Науменко - Генеза 2014

ПОПЕЛЮШКА, АБО СОБОЛЕВИЙ ЧЕРЕВИЧОК - ШАРЛЬ ПЕРРО - Скринька казок зарубіжних письменників - ЛІТЕРАТУРНІ КАЗКИ - З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ

Французький письменник Шарль Перро жив понад три століття тому. Тоді казку не вважали поважним різновидом літератури. Однак завдяки книжкам, виданим Перро, таке ставлення поступово змінилося. Його казки обговорювали в палацах вельмож, їх захоплено переповідали в оселях простих городян і селян.

Написані на основі зразків усної народної творчості казки Шарля Перро доводять, як важливо бути добрим, чесним, хоробрим, працелюбним. І нині «Попелюшка», «Кіт у чоботях», «Червона Шапочка» залишаються улюбленими казками дітей і дорослих.

Чи знаєш ти?

Кілька століть героїня однієї з найвідоміших казок Шарля Перро танцювала на балу й тікала від принца в кришталевих черевичках. Однак український перекладач Роман Терещенко наполягає на тому, що сталося таке через неточність перекладу з французької. Він доводить: насправді Перро взув свою Попелюшку в черевички з коштовного хутра соболя. А отже, й казка має називатися «Попелюшка, або Соболевий черевичок».

✵ Робота в групі. Розгляньте малюнки (с. 147-148). Пригадайте, як жила Попелюшка; чому її так назвали; як дівчина потрапила на бал у королівському палаці; хто їй допомагав; чому черевичок Попелюшки залишився в палаці.

✵ Прочитай продовження казки в перекладі Романа Терещенка.


ПОПЕЛЮШКА, АБО СОБОЛЕВИЙ ЧЕРЕВИЧОК


(Уривок)

На сходах Попелюшка загубила один зі своїх соболевих черевичків, і принц шанобливо підібрав його.

Він підбіг до брами і спитав у вартових, чи не бачили вони, куди поїхала юна принцеса. Але вартові відповіли, що нікого не бачили, крім хіба що якоїсь убогої дівчини...

Не почувши нічого втішного, принц сумно повернувся до палацу. Він думав тільки про те, як розшукати чарівну втікачку.

А Попелюшка прибігла додому зовсім задихана, без карети, без лакеїв, у своїй старій подертій сукенці. Нічого не залишилося в неї від її розкішного вбрання — тільки один черевичок.

Коли сестри приїхали з балу, Попелюшка спитала, чи була там сьогодні прекрасна незнайомка. Вони сказали, що була, але зникла, тільки-но почало бити північ, і зникла так швидко, що навіть загубила свій соболевий черевичок, та такий гарний, що кращого ніколи не було ні в кого в світі. А принц підібрав черевичок прекрасної незнайомки і лише на нього дивився, бо, певно, дуже закохався в принцесу.

Вони сказали правду: принц і справді покохав красуню. За кілька днів він звелів привселюдно, під звуки фанфар1, оголосити, що одружиться з тією дівчиною, на яку прийдеться соболевий черевичок.

1 Фанфара — духовий музичний інструмент, який використовують для виконання музичних фраз урочистого характеру.

Принцові посланці поїхали по всій країні й міряли черевичок спершу принцесам, потім герцогиням, тоді всім дівчатам з вельможних родин, але все було марно.

Нарешті принесли черевичок і двом Попелющиним сестрам. Та що вони не робили, як не старалися — не взули черевичка, бо він не налазив на їхні ноги. Тоді Попелюшка, яка відразу впізнала свій черевичок, сказала сміючись:

А - дайте-но й мені поміряти, — може, на мене налізе?

Сестри зареготали й почали глузувати з неї. Але принців посланець пильно глянув на Попелюшку, побачив, яка вона гарна, і сказав:

— Так, хай і вона спробує — адже мені наказано міряти черевичок усім дівчатам.

Він посадив Попелюшку на ослінчик і поміряв черевичок на її маленьку ніжку. І диво! — черевичок озувся так швидко та легко, ніби ніжка тільки того й чекала!

Сестри зчудувалися, але коли Попелюшка вийняла з кишені другий такий черевичок і наділа його на другу ніжку, вони аж уклякли на місці.

Раптом з’явилася чарівниця, доторкнулася своєю паличкою до Попелющиного вбрання, і воно перетворилося не прегарну сукню, ще розкішнішу, ніж та, у якій дівчина була на балу. Сестри впізнали в Попелюшці ту красуню, що приїздила в королівський палац. Вони кинулися їй до ніг і благали вибачити за те, що зле з нею поводились і кривдили її. Попелюшка підвела їх і сказала, що вибачає їм од щирого серця і просить наперед її любити.

Потім Попелюшку повезли до палацу, і принц побачив, що вона ще краща, ніж раніше. За кілька днів відгуляли весілля. А Попелюшка, така ж добра, як і вродлива, взяла сестер у палац і незабаром оддала їх заміж за двох молодих вельмож.

✵ Відшукай і прочитай речення, у яких є слова: чарівну втікачку; прекрасна незнайомка; побачив, яка вона гарна; сестри впізнали в Попелюшці ту красуню.

✵ Продовж низку слів, якими можна описати красу Попелюшки: чарівна...

✵ Яку вдачу мала Попелюшка? Обґрунтуй свою відповідь за текстом. Чому дівчині нарешті пощастило?

✵ Обери і виконай завдання:

1. Намалюй розкішну сукню Попелюшки, соболевий черевичок, паличку чарівниці.

2. Відшукай у казці рядки, у яких ідеться про принца. Розкажи про нього.