БІЛЕ ПОЛЕ ПОЛОТНЯНЕ - ТАМАРА КОЛОМІЄЦЬ - ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 4 - З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ

Літературне читання 2 клас - Віра Науменко - Генеза 2014

БІЛЕ ПОЛЕ ПОЛОТНЯНЕ - ТАМАРА КОЛОМІЄЦЬ - ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 4 - З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ


Біле поле полотняне,

рівно ткане, чисто пране.

А по ньому голка ходить,

за собою нитку водить.

Покрутнеться так і сяк —

зацвіте червоний мак.

Зазирне і там і тут —

василечки зацвітуть.

Застрибає навпрошки —

зажовтіють колоски.

А як пройдеться поволі —

заряхтять листочки в полі.

Біле поле полотняне

рушником барвистим стане.

• Як ти розумієш виділені вислови?

• Чи справді голка вишивала рушник сама? Чому в неї все так вправно виходило?

• Які слова вживає поетеса, щоб ми уявили живі квіти, колоски, листочки?

• Намалюй рушник, що виник у твоїй уяві під час читання вірша. Порівняй його з малюнком художника. Який малюнок тобі подобається більше?

Чи знаєш ти?

Рушник — один з найдавніших оберегів нашого народу (оберіг — це те, що оберігає). Сама смуга полотна символізує дорогу, долю, захист. А коли ця смуга ще й містить виткані чи вишиті знаки-обереги, захисна сила її зростає.

По всій Україні рушником накривали хліб на столі. Накривали ним і діжу після випікання хліба. Коли син вирушав у далеку дорогу, мати дарувала йому рушник як оберіг від лиха. Хлібом-сіллю на вишитому рушнику й досі зустрічають гостей.

У кожному куточку України візерунки та кольори вишивки різні. Наприклад, подільські майстрині використовували червоні, жовті, сині, зелені й чорні нитки. А от на Полтавщині вишивали виключно червоними. На Чернігівщині додавали синій колір, на Дніпропетровщині - зелений і жовтий. В орнаментах українських рушників передано пишність і красу природи, її буйне цвітіння.

• Дізнайся, чим особливий вишитий рушник у твоєму краї. Чи має твоя родина такий рушник? Хто його вишив?

• Назви героїв із творів Тамари Коломієць. Хто з них сумує, а хто невтомно працює?

• Прочитай вірш „Нагідка” з пам'яті.

• Ігор Калинець також створив образ нагідки — у казці (с. 100). Прочитай початок цього твору і порівняй образи квітки, створені Тамарою Коломієць та Ігорем Калинцем.

Ігор Калинець


Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.