Всі публікації щодо:
Фольклор

Літературне читання 3 клас - Віра науменко - Генеза 2014

ЧАРІВНИЙ КАПТУР - КАЗКИ НАРОДІВ СВІТУ - З НАРОДНОГО ДЖЕРЕЛА

Японська казка

Давно колись ішов собі узбережжям чоловік. Аж бачить — риба б’ється на піску.

— Добрий чоловіче, кинь мене у воду, а то люди спіймають! — заблагала вона.

Чоловік послухався риби й кинув її у воду якомога далі від берега. „Хоч одну добру справу сьогодні зробив“, — радів він, ідучи далі. Зненацька хтось до нього обізвався. Чоловік обернувся — перед ним стояла вродлива дівчина.

1 Каптур — головний убір, капюшон.

— Мене послав до тебе Морський Дракон. Він дякує тобі за порятунок його доньки і просить завітати до нього в гості, — сказала вона й кілька разів уклонилася.

— Я б залюбки завітав, — відповів чоловік, — але ж я не вмію плавати. Як доберуся до палацу Морського Дракона?

— То нічого. Сідай мені на спину. Адже я — медуза.

І справді: дівчина, тільки-но ступила у воду, перетворилася на медузу. Чоловік умостився на ній, і вони пірнули в морську глибінь.

— Коли Морський Дракон спитає, чого б ти хотів, попроси в нього чарівний каптур: мовляв, нічого іншого тобі не треба, — навчала чоловіка медуза.

Незабаром вони прибули до палацу Морського Дракона. Умить перед чоловіком з’явилися столи зі смачними стравами. Припливли риби, почали співати й танцювати. „Правду казали люди: палац Морського Дракона не зрівняти ні з чим“, — подумав чоловік. Йому здалося, що він бачить сон.

Морський Дракон обізвався до нього:

— Ти врятував од смерті мою доньку, і я хочу за це тобі віддячити. Проси чого хочеш — одержиш.

— Дай мені чарівний каптур, більше нічого не треба, — відповів чоловік так, як учила його медуза.

— Не знаю, що й сказати! Адже каптур — найдорожчий мій скарб. — Морський Дракон на хвильку замислився, а тоді додав: — Та нема ради. Ти врятував мою єдину доньку, тож я задовольню твоє прохання.

Із цими словами Морський Дракон віддав чоловікові чарівний каптур. Каптур справді був дивовижний: той, хто надівав його на голову, починав розуміти пташину мову.

Медуза відвезла чоловіка з чарівним каптуром на берег. Розпрощавшися з нею, чоловік сів на камінь і почув, як на дереві навпроти нього цвірінчать горобці. „Цікаво, про що вони розмовляють? Ну-бо спробую їх послухати“, — вирішив чоловік і натягнув на голову чарівний каптур.

Тієї ж миті — уявіть собі! — цвірінчання стало схоже на людську мову.

— Люди начебто й розумні, однак простої речі не второпають! Отут унизу, під деревом, тече невеличка річка. Посеред річки лежить камінь. Люди переходять по ньому з берега на берег, але не помічають, що він із золота. Ото вже нетямущі!

І горобці засміялися.

Чоловік увійшов у річку і справді побачив камінь. Узяв його, зішкрябав з нього мох, і камінь перетворився на блискучий золотий зливок. „Оце знахідка!“ — зрадів чоловік і, сунувши камінь за пазуху, пішов далі.

Невдовзі побачив сосну, на якій сиділи ворони. Він натягнув на голову чарівний каптур і почув ось що:

— Люди начебто й розумні, а простої речі не второпають! От, скажімо, найзнаменитіші лікарі не можуть вилікувати єдиної доньки тутешнього вельможі. Хоч які ліки їй дають — нічого не допомагає. А річ у тім, що коли будинок вельможі прошивали тростиною1, то прищемили гадюку. Якби її вдалося звільнити й нагодувати, то дівчина відразу одужала б.

„Оце цікаво!“ — зрадів чоловік і, не марнуючи часу, подався до вельможі.

На воротах його дому висіло оголошення: „Хто вилікує мою доньку, той буде моїм зятем“.

— Я прийшов вилікувати вашу доньку, — сказав чоловік, ставши перед ґанком.

Лікарі, що були в домі, засміялися: мовляв, як ти її, чоловіче, вилікуєш, коли ми не зуміли?

— Ліки не повернуть вашій доньці здоров’я, — звернувся чоловік до вельможі. — Вона одужає тоді, коли буде звільнено гадюку з тростинової покрівлі вашого будинку.

Хоча вельможа не дуже повірив тому, що почув, він усе ж звелів слугам розшити покрівлю. Справді, в тростиновому снопику лежала напівмертва гадюка!

Їй дали рису, і вона ожила. За хвилину після цього підвелася з постелі й дівчина. Дали гадюці ще трохи рису, і вона видовжилась. А дівчина пройшла кілька кроків. Коли ж гадюка, відновивши сили, зникла в траві, дівчина одужала остаточно.

— Будеш моїм зятем, — сказав вельможа чоловікові й віддав за нього свою доньку.

Кажуть, що відтоді чоловік той зажив у щасті й багатстві.

Переказ Івана Дзюба

✵ Як чоловік потрапив до палацу Дракона? За що він одержав нагороду від морського володаря?

✵ Що, на твою думку, було найдорожчим скарбом для Морського Дракона: його донька чи чарівний каптур?

✵ Які чарівні перетворення відбуваються в казці?

1 Тростина — тут: стеблина очерету, комишу.

✵ Які вчинки головного героя свідчать про те, що він — добра людина? За що доля нагородила чоловіка?

✵ Яку дивовижну властивість мав каптур Морського Дракона? Яку роль у долі головного героя відіграла ця чарівна річ?

✵ Розглянь малюнок на с. 25. Перекажи уривок казки, якому він відповідає.

✵ Поділіть казку на частини: пригода на узбережжі; гостина в Морського Дракона; підслухані розмови птахів. Придумайте до кожної частини цікаве завдання і запропонуйте однокласникам виконати його.

Чи знаєш ти?

У Японії часто трапляються землетруси, тому там здавна зводять легкі будівлі. Зовнішні стіни традиційного японського будинку роблять з легких дерев’яних планок, часто з’єднаних тростинами. Внутрішні стіни виготовляють з просмаленого тонкого паперу, перегородки — розсувні.

Повтори і пригадай

✵ Які з казок народів світу переконують у тому, що з усіма треба жити в мирі й дружбі?

✵ Якому казковому персонажу довелося віддати пів-царства за надмірну самовпевненість? А який герой дістав гідну винагороду за свою доброту? З яких вони казок?

✵ Розглянь малюнки. Пригадай назви відповідних казок і визнач, до якого виду вони належать.


✵ Розглянь схему побудови чарівних казок. Спираючись на неї, доведи, що казка „Синя Свита Навиворіт Пошита“ (або „Чарівний каптур“) є чарівною.

✵ Завдяки яким чеснотам головні герої чарівних казок гідно проходять випробування?

✵ Склади загадки, відгадками до яких будуть персонажі вміщених у підручнику казок.

✵ Уяви, що прочитані тобою казки зібралися на бал у Палаці Див. У якому вбранні була б кожна з них?

✵ Пригадай і назви вивчені різновиди усної народної творчості. Наведи приклади творів кожного з них.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.