Літературне читання 4 клас - О.В. Науменко - Генеза 2015

БОГДАН ЛЕПКИЙ - Пейзажна лірика - ЛІРИКА - КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ

БОГДАН ЛЕПКИЙ

Богдан Лепкий (1872-1941) - поет, прозаїк, перекладач, літературознавець і видавець. Народився в освіченій родині. Перші знання майбутній письменник одержав у батьківському домі, знав напам'ять багато віршів Тараса Шевченка. Батько розповідав йому про письменників, художників, а від діда дізнався про давні часи, історичні події в Україні. Із шести років малий Богдан жив у Бережанах, навчався в гімназії. З дитячих літ Бережани, згадував письменник, стали для нього найкращим містом у світі. Далі в Богдана Лепкого було життя, наповнене навчанням, творчістю, роботою, цікавими зустрічами, удачами і поразками, радощами і тривогами.

  • Прочитай самостійно уривок із книжки Богдана Лепкого „Про життя і твори Тараса Шевченка“ і поясни, чим викликаний такий ніжно-засмучений настрій поета у вірші „За сонцем хмаронька пливе...“.

Весною 1848 року Шевченка відрядили ще далі на південь, на Аральське озеро у складі військово-наукової експедиції1 для дослідження Аралу та його берегів. Шевченко повинен був малювати карти й краєвиди.

У степу було гаряче, курява закривала світ. Але ранки траплялися чудові: безкрайній степ, застелений сріблистим ковилом, ніде ані куща, ані балки, нічогісінько.

Крім трудів і втоми, Шевченко зразу почував себе добре. Нові враження, невидані краєвиди, можливість писати й малювати. Офіцери поводилися з ним гарно, ділилися хлібом-сіллю і похідним шатром.

Плавання ж по Аральському морю скоро надокучило Шевченкові. Вода в ньому погана, мов сонна, і небо над нею нецікаве, мов невмите. І повітря недобре виливало на поетове здоров'я. Запустив довгу бороду — старівся передчасно.

Тарас писав:

Мені легшає в неволі,

як я їх складаю.

З-за Дніпра мов далекого

слова прилітають.

І стеляться на папері,

плачучи, сміючись,

мов ті діти. І радують

одиноку душу

убогую. Любо мені.

Любо мені з ними.

Мов батькові багатому

з дітками малими.

І радий я і веселий,

і Бога благаю,

щоб приспав моїх діток

в далекому краю.

Одним з найкращих творів, що Шевченко написав у цій експедиції, є вірш „За сонцем хмаронька пливе...“ .

1Експеди́ція - подорож, поїздка групи людей зі спеціальною мстою, певним завданням.