Всі публікації щодо:
Чухліб Василь

Літературне читання 4 клас - О.В. Науменко - Генеза 2015

ЧОМГА І ВЕСНА- Пейзаж змінюється і настрій персонажа змінюється - ПЕЙЗАЖ У ПРОЗОВИХ ТВОРАХ - КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ

(Скорочено)

На лісовому Синь-озері жила качка Чомга. Хіба є де краще місце від Синь-озера? Та восени качки - крякви, чирки, норці, що мешкали тут, - подалися на південь, у теплі краї. А Чомга лишилася, вона не могла розстатися з рідним Синь-озером. І ледве вижила.

Іноді на сірому небозводі з’являлося сонце, тоді Чомга виходила на берег і вмощувалася на великому камені Валуні. ...Коли світило сонце, камінь теплішав, і Чомга хоч трохи зігрівалася біля нього.

Вона почула весну найперша... Все вище піднімалося сонце, крига відступала й відступала від ополонки. І Чомзі вже було де розгулятися. Вона то лопотіла по воді крилами, здіймаючи сріблясті хмарки бризок, то пірнала й несподівано з’являлася на поверхні, то враз завмирала на дзеркальному плесі.

Отак купалася, хлюпотіла вона одного ясного дня, коли неподалік, під очеретами, випірнула інша Чомга. То був качур. Він кружеляв і кружеляв довкола Чомги, а потім, звівшись над водою на повен зріст, почав танцювати. Пірнав і знову виписував веселі кола, а тоді стрімко поплив їй назустріч, тримаючи в дзьобі жмутик водоростей, немов перший весняний букет.

А невдовзі Чомга почала мостити на воді невеличкий плотик із сухого очерету та рогозу. На ньому забіліло четверо продовгуватих яєчок. Одного ранку виглянуло з-за сосон щойно умите сонце й освітило на плотику Чомгу і четверо каченят.

Тепер цілий табунець хлюпався в озері, каченята доганяли матір і всідалися їй на спину, а то забиралися їй під крила, і вона пірнала разом з ними. Сосни і ялини були в захваті, як із води раптом випорскувала білошия Чомга і чотири жовті кульки - каченята.

А сивий Валун сумовито лежав на березі, спостерігав за усім тим і з жалем думав, що, мабуть, вже забулася про нього Чомга, навіщо їй тепер старий камінь.

Та якось уранці Чомга припливла до Валуна зі своїм грайливим табунцем. Качка й каченята вибралися на камінь і гріли його своїм теплом.

- Ну, тепер ти побачив, що прийшла весна? - запитала Чомга.

- Весна-красна, а за нею - літо золоте! - закахкали каченята.

І чи здалося Чомзі, чи насправді - сивий Валун молодо усміхнувся в свою зелену мохову бороду.

Василь Чухліб

• Хто така Чомга? Розкажи про неї.

• Поділи текст на частини так, як змінюється настрій Чомги: затишний, сумний, теплий, похмурий, бадьорий, радісний.

• Прочитай кожну частину. Назви слова в описі природи, які визначають зміну настрою персонажа твору.

• Виконай завдання (на вибір):

1. Відшукай у творі слова, якими описані озеро, весна, літо.

2. Поясни, чому літо назване золотим, а весна фасною.

3. Продовж загадку: жовті кульки...

4. Намалюй персонажів твору. Передай у пейзажі, який їх оточує, кольорами настрій.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.