Всі публікації щодо:
Королів-Старий Василь

Українська література 5 клас - Авраменко О. М. - Грамота 2013 рік

ВАСИЛЬ КОРОЛІВ-СТАРИЙ (1879-1943) - ЛІТЕРАТУРНІ КАЗКИ - СВІТ ФАНТАЗІЇ, МУДРОСТІ

Василь Костянтинович Королів-Старий (справжнє прізвище — Королів) народився на Полтавщині. Навчався в Полтавській духовній семінарії, потім у Харківському ветеринарному інституті. Він працював ветеринаром1 і навіть видав дуже популярний у той час посібник для лікування тварин.

У революційні роки письменник працював у галузі журналістики, а також редактором журналу. Через складну політичну ситуацію в країні 1919 р. В. Королів-Старий переїхав до Чехо-Словаччини, де провів решту свого життя. Саме тут розквітнув його талант письменника.

У спадщині митця багато творів для дітей: роман «Чмелик», збірка казок «Нечиста сила», п’єси-казки «Русалка-жаба», «Лісове свято» та ін. Роман «Чмелик» певною мірою автобіографічний, тобто розповідає про долю самого автора. Цей твір має підзаголовок «Навколо світу» не випадково, адже в ньому йдеться про долю юнака з Полтавщини, який був змушений покинути рідну землю й блукати по світу. І хоч йому вдалося влаштувати життя в Австралії, проте він усе одно повертається в рідну Україну. А ось збірка казок «Нечиста сила» побудована на фольклорному матеріалі. Одна з казок цієї збірки «Хуха-Моховинка» розповідає про пригоди міфічної істоти, яку могли бачити лише добрі люди, бо й сама вона такою була.

До речі...

Хухи — добрі лісові духи в слов’янській міфології. Зовні вони схожі на маленьких пухнастих звірків. Давні слов’яни вважали, що свої маленькі будинки-нори хухи влаштовують між корінням дерев. Узимку вони впадають у сплячку аж до весни. Ці міфічні істоти мають здатність змінювати забарвлення своєї шерсті, залежно від того місця, де знаходяться. Вони вкрай рідко спілкуються з людьми, а коли це роблять, то стають невидимими. Побачити їх можуть тільки люди з добрим серцем і світлою душею, які ніколи нікого не ображають. Хухи попереджають людей про небезпеку, яка чатує на мандрівника в лісі (3 енциклопедії).

1 Ветеринар — фахівець, який лікує тварин.