Українська література 5 клас - Л. Т. Коваленко - Освіта 2018

ЛІТЕРАТУРНІ КАЗКИ - СВІТ ФАНТАЗІЇ ТА МУДРОСТІ

У початковій школі ти читав / читала багато літературних казок Івана Франка, Лесі Українки, Всеволода Нестайка та інших письменників.

Ти вже знаєш, що в літературній казці обов’язково є автор, тому її ще називають авторською. Поява її стала можливою після винайдення письма та книгодрукування. Літературна казка, на відміну від народної, існує лише близько двох століть.

Як виникли літературні казки? Спочатку люди художньо переказували народні казки, потім писали літературні казки за фольклорними мотивами і лише на початку XIX століття почали створювати власне авторські казки.

Що спільне між народною та літературною казкою? Літературна казка, як і народна, — це фантастичний, чарівний твір, у якому перемагає добро і справедливість.

Чим відрізняється літературна казка від народної? Літературна казка не має варіантів, її текст не можна змінити. Якщо в народній казці автор розчинився в колективному образі, то літературна казка „знає“ про свого творця все: які ідеї він сповідує, які його погляди на життя, що він схвалює, а що осуджує.

Літературна казка змальовує неймовірні пригоди вигаданих або — рідше — відомих казкових героїв. У ній події відбуваються не „десь і колись“ і не в „якімсь князівстві“, а у звичайній міській квартирі, на горищі бабусиної хати чи ще у якомусь добре відомому читачеві місці. Тобто в авторській казці завжди є часточка реального, відомого тобі життя.

Літературна казка не обов’язково має казкові зачин і кінцівку, не завжди в ній діє магія чисел 3, 7, 12, вона може бути не тільки прозовим, а ще й віршованим твором.

1. Яку казку називають літературною?

2. Що спільне між народною та літературною казкою?

3. Чим відрізняється літературна казка від народної?

4. Наведи приклади літературних казок.

5. У робочому зошиті намалюй „Карту розуму“, у якій укажи особливості літературної казки. Виконуючи завдання, скористайся поясненням цієї статті.

„Карта розуму“ розділу