Всі публікації щодо:
Королів-Старий Василь

Українська література 5 клас - Л. Т. Коваленко - Освіта 2018

ВАСИЛЬ КОРОЛІВ-СТАРИЙ (1879-1943) - СВІТ ФАНТАЗІЇ ТА МУДРОСТІ

ЗАХИСНИК УКРАЇНСЬКОГО ІМЕНІ ЗА КОРДОНОМ

Доля Василя Костьовича Королева (таке справжнє прізвище письменника) була трагічною та схожою на життєвий шлях багатьох українських патріотів першої половини XX століття. У сорок років, щоб уникнути розправи влади, він змушений був покинути рідну землю й блукати світами, зазнаючи поневірянь. У вигнанні він згадував Україну, краєвиди Полтавщини, де народився, свого батька. Пізніше він напише: «Я любив свого спокійного тата і міцно вірив його авторитетному слову». Саме за прикладом батька-священика Василь навчався спочатку в духовній школі, потім у Полтавській духовній семінарії.

Але Василя Костьовича манив до себе вир життя й притягувала магія слова. Тому він починає займатися громадськими справами, захищає права селян. А ще — стає активним дописувачем в українські газети, адже ще змалку мріяв стати письменником.

Василь Королів радо вітав проголошення нашої національної держави — Української Народної Республіки, докладав зусиль до її розбудови та зміцнення. Але революція зазнала поразки, тому він переїхав до Чехо-Словаччини, де й прожив решту життя. Хоч як тяжко не було на чужині, письменник працював заради того, щоб «не осоромити перед чехами українського імені».

Саме за кордоном Василь Костьович написав більшість своїх творів, а їх було не багато не мало 100 книжок і брошур, не рахуючи статей у пресі. Своїми роздумами з читачами автор ділився на сторінках роману «Чмелик», у казках збірки «Нечиста сила», у п’єсі-казці «Русалка-жаба». Крім того, письменник написав багато оповідань для дітей і книжку спогадів.

У казці «Хуха-Моховинка» ти познайомишся з міфічною істотою Хухою, яку дорослі не можуть побачити. Відкривається вона іноді хіба що діткам, адже вони добрі і їм доступне все, про що ніколи не повинні знати старші.

1. Опрацюй форзац на початку підручника. Розкажи, коли і де народився письменник. Яке його справжнє прізвище?

2. Який вплив мав на письменника його батько?

3. Які події в житті країни змусили Василя Костьовича Королева покинути Україну?

4. У чому виявлялося прагнення письменника «не осоромити перед чехами українського імені»?На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.