Всі публікації щодо:
Олесь Олександр

Українська література 5 клас - Л. Т. Коваленко - Освіта 2018

ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ (Олександр Кандиба) (1878-1944) - ІСТОРИЧНЕ МИНУЛЕ НАШОГО НАРОДУ

image2

МИТЕЦЬ ВИСОКОЇ ПОЕЗІЇ, КРАСИ Й ГАРМОНІЇ

Зі спогадів про Олександра Олеся (Олександра Івановича Кандибу)

Ганна Трекова, сестра Олександра Олеся: «І з боку матері, і з боку батька ми мали міцне коріння: з боку батька — чумаків, з боку матері — кріпаків. Народилися в місті Білопіллі на Сумщині — у невеликому містечку, де лише на двох вулицях були тротуари, а решта вулиць восени і весною тонула в грязюці. Сіро, одноманітно, без будь-яких духовних інтересів і розваг минало життя в цьому «темному царстві».

Звідки ж у братових творах радість, сонце, квіти, багата розкішна природа? Це, певно, від щорічного перебування влітку в материних батьків на селі, куди на початку літа ми виїжджали. Багато було вражень у брата від його перебування в рідному селі... Цілі дні серед природи. Садок, поле, річка Сула, недалеко ліс. Тоді, очевидно, й розітнувся братів «перший спів».

Віра Свадковська, дружина письменника: «Писати Олександр Олесь почав дуже рано. Як сам оповідав, перший вірш написав у дев’ятирічному віці. Очевидно, соромлячись інших, він сховав його під стріху й більше ніколи не знайшов. Перший вірш надрукував у 1903 році.

Спочатку він писав двома мовами — російською й українською. Остаточно перейшов виключно на українську мову після свята відкриття пам’ятника Івану Котляревському в Полтаві, на якому був присутній і де познайомився з багатьма українськими письменниками. Ця подія справила на нього велике враження і навернула повністю до української культури».

Олена Журлива, українська поетеса, педагог: «Він був у постійному русі, його сірі очі випромінювали стільки натхненної сили

і душевної краси, що байдуже пройти повз нього було неможливо. Мова його була лаконічна, оригінальна і дотепна. У ній завжди відчувалися гумористичні нотки, і цей гумор передавався тому, з ким він розмовляв».

1. Яке справжнє прізвище Олександра Олеся?

2. Опрацюй форзац на початку підручника і з’ясуй, коли і де народився письменник.

3. Яка подія в житті Олександра Олеся вплинула на його вибір працювати для української культури?

4. Якою людиною постає у твоїй уяві Олександр Олесь зі спогадів його сучасників?

Поетичну книгу «Княжа Україна» Олександр Олесь закінчив писати в 1920 році. Письменник вивчав літописи, зокрема і «Повість минулих літ», наукові праці істориків, які надихнули його на художнє пояснення складних сторінок історії нашої країни. Він хотів збагнути долю українського народу, зрозуміти причини його перемог і поразок.

image3

Пригадай, що ти знаєш про князя Ярослава Мудрого з уроків історії та української літератури.