Всі публікації щодо письменника:

Українська література 5 клас - Л. Т. Коваленко - Освіта 2018

БЕРЕГИНЯ - МІФИ ТА ЛЕГЕНДИ - СВІТ ФАНТАЗІЇ ТА МУДРОСТІ

Нині кожен школяр знає, що різнокольоровий глобус — це сучасна Земля. А багато століть тому люди не мали наукових знань, тому вигадували надприродні сили, якими пояснювали світ. Наші предки спостерігали за різними явищами природи, перед якими були безпомічні. Вони задумувалися: чому така грізна блискавка? звідки бере силу вода навесні? як відбувається зміна пір року і чому ніч змінює день? Наші пращури не могли пояснити багатьох явищ природи. Вони припускали, що хтось керує вітром і водою, громом і блискавкою, від якихось вищих сил залежить урожай і навіть їхнє власне щастя й добробут. За прадавніми уявленнями, світом керували боги — могутні істоти, а всі дерева, квіти і трави мали душу, тобто були одухотворені. З потреби давніх людей пояснити Всесвіт і саму людину виникли міфи.

Міф — це розповідь про богів, духів, героїв, надприродні сили, які брали участь у створенні світу. Міф зберігав в усній формі накопичений людьми досвід, знання, культурні надбання. Віра в диво — головна характерна ознака міфу.

Прочитай уривок із твору „Княжа Україна“ письменника Олександра Олеся. Чи ти чув / чула про давніх язичницьких богів, згаданих у ньому? Назви їхні імена. За змістом твору здогадайся, за що вони „відповідали“.

Рано вдосвіта на сході

Прокидавсь ясний Дажбог...

По зелених пишних луках

Волос пас овець гладких...

Бог Стрибог літав на крилах,

Грав на кобзі золотій...

Бог Перун на чорних хмарах

Вічно землю об'їздив...

Перевір свої припущення за малюнками.

БЕРЕГИНЯ

Міф

Йшли і йшли люди до Сварога та Берегині зранку й до вечора: подивитися на хатину, на піч і жорна, скуштувати того дива, що хлібом зветься й схоже на Сонце.

І нічого не таїв од людей Сварог, все показував і пригощав хлібом. їли вони той хліб і казали: „Хочемо й ми піч мати та хліб пекти“.

І казав їм Сварог: „Спочатку кутини будуйте, виходьте з печер та бурдеїв. Годі скніти в темряві та холоді. Час жити у світлій хаті...“

Тоді просили його люди: „Навчи ставити ті кутини“.

І сказав їм Сварог: „Ось піду я від коша до коша показувати, як ставити хатину, як піч мурувати, як жорна тесати“.

„Коли ж се буде?“ — нетерпляче доскіпувалися люди.

„Ось тільки закінчу ткацький верстат будувати“.

„А що воно таке?“

„Се таке, що на ньому ткатимете полотно так, як навчить вас Берегиня“.

Тоді промовляла до людей Берегиня:

„Ось годі вам, люди, ходити в диких шкурах. Треба ткати біле м'яке полотно та ходити в білій одяганці, як личить дітям Білобога. Я навчу вас, люди, як з конопель куделю робити, як нитку сукати, полотно ткати, як його вибілювати та вишивати“.

Люди слухали й раділи. Та надходила ніч і страх виповзав на Землю з усіх шпарин. Бо починала Земля трястись і гойдатися. То лютував Чорнобог. Він шаленів, метався у своєму похмурому Підземному Царстві, несамовито гупав усім тулубом своїм у Землю, намагаючись її розвалити чи перевернути. Та — дарма.

Тоді гримів його трубний голос:

„Он Сварог вже навчає людей кутини білі ставити, печі мурувати... А Берегиня хоче вдягати людей в біле полотно, аби відлякувати моє чорне військо, що боїться усього світлого. Тож мушу якнайскоріше знищити і Сварога, і Берегиню, і творіння їхнє...“

І зійшлися Чорнобог і Мара, і стали вони нутрощі свої спорожняти.

І з тої твані смердючої вродилося ціле стадо ящерів — чорних панцирних потвор.

І повелів їм Чорнобог іти на Землю й розтоптати хатину Сварога й Берегині, і їхню піч, і жорна, і їх самих разом зі сварожичами.

Тоді здригнулася й загупотіла Земля, коли по ній важко полізли чорні ящери. Вони нестримно — тупою панцирною лавою — сунули на білу хату Сварога й Берегині.

І вихопилися назустріч потворам хоробрі сварожичі, але їхні двогострі мечі відскакували від зроговілого панцира ящерів, і сини Сварога мусили відступити геть. Не зміг зупинити Чорнобогове військо і бог Сварог — він кидав у плазунів палаючі смолоскипи, проте їхній панцир не горів і не пікся.

1. Як жили люди в первісному суспільстві?

2. Які знання передавав первісним людям Сварог? Прочитай про це в тексті.

3. Чого навчала людей Берегиня? Підтвердь відповідь уривками з тексту.

4. Як Чорнобог хотів перешкодити Сварогові й Берегині? Чому він хотів знищити Сварога й Берегиню? Як про це Чорнобог каже в міфі?

5. Які боги в міфі є втіленням світла й добра, а які — мороку й зла? Спираючись на текст, поясни, чому ти так думаєш.

6. Спробуй передбачити, хто з богів у міфі переможе. Чому ти так думаєш?

7. Прочитай наступну частину міфу і перевір свої припущення.

І коли загрозливо наблизились ящери й мали ось-ось розчавити першу на Землі хатину, з неї вийшла Берегиня. Вся в яскраво-білому вбранні, з червоними, вишитими на білому полотні „стрілами Перуна“ та „соколами“. Богиня здійняла догори руки — і... чорне військо враз зупинилося, ніби заворожене білою красою.

Тоді Берегиня сміливо рушила з піднятими руками на ящерів, і вони стали понуро відповзати.

І йшла вперед богиня в білому сяйві своєму, і відкочувався назад чорний морок потвор. І тоді загнала Берегиня чорних ящерів у річку Рось. І закишіла вода від них, і почорніла, і загнила вмить. І сморід дійшов до Вирію, і в гніві великому Білобог — творець Росі — змахнув чарівною рукою своєю — і тої ж самої миті панцирні потвори перетворились у скелі, що обрамили береги цієї річки.

І Краса засяяла довкруж, і Берегиня була богинею Краси і захисницею її. І пішла по Землі слава про Берегиню як захисницю Білої Хати. І стали люди її віншувати і молитись їй, захисниці дому людського від чорних сил. І, навчившись робити полотно, стали роси, і гукри, і кияни вишивати не тільки „стріли Перуна“ та „соколів“, а й Берегиню з піднятими в захисному пориві руками, і почали вони вирізьблювати образ Великої Охоронниці на дверях, на вікнах, вишивати її постать на рушниках, на сорочках, аби Берегиня захищала їх від усього злого завжди й повсюдно.

Поміркуй над прочитаним

1. Чим закінчилася розповідь про Сварога, Берегиню й Чорнобога? Чи відповідає кінцівка твоїм припущенням?

2. Чому на вбранні Берегині були вишиті стріли Перуна та соколи? Як ці зображення допомогли їй перемогти темні сили? Щоб відповісти на ці запитання, за Словничком-довідничком прочитай про Вирій, Першо-дерево та Рода-Сокола.

3. У чому була сила Берегині? Підтвердь відповідь словами з тексту.

4. Яку думку утверджено в цьому творі?

5. Розкажи, чи є в твоїй оселі обереги. Перекажи своїм батькам міф про Берегиню.

Збагачуй свое мовлення

Що спільного між богинею Марою та словами мор, морок, марево, хмара, мерзнути, смерть? Перевір свою відповідь за Словничком-довідничком.

Будь уважним до слова

Жорна — кам'яні круги, між якими мололи зерно на борошно.

Кутина — хатина.

Скніти — жити в тяжких умовах. Синоніми — животіти, нидіти, бідувати. Коноплі — назва рослини, з якої наші предки ткали тканини й виготовляли одяг.

Куделя — прядиво або вовна, намотані на спеціальний пристрій — кужівку.

Твань — болото, трясовина, тонкі густі водорості, що зустрічаються в болотистих місцинах.

Бурдей — землянка.

Кош — легке переносне житло кочовика; літнє тимчасове поселення.

Література в колі мистецтв

Порівняй зображення Берегині в різних видах мистецтва. Що між ними спільне і чим вони різняться?

Берегиня в живописі

Символ Берегині на вишивці

Символ Берегині на писанціНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.