Українська література 5 клас - Л. Т. Коваленко - Освіта 2018

ПРО ЗОРЯНИЙ ВІЗ - МІФИ ТА ЛЕГЕНДИ - СВІТ ФАНТАЗІЇ ТА МУДРОСТІ

Легенда

Колись давно, а де саме — невідомо, та трапилась велика посуха; така посуха, що не тільки в річках та озерах, а навіть і в колодязях повисихала геть-чисто вся вода, і люди без води почали хворіти та мерти. В тім краю, де ото трапилась така посуха, та жила одна вдова, а в тієї вдови була всього-на-всього одна дочка. Удова без води захворіла, і дочка, щоб не вмерла її мати, взяла глечик та й пішла шукати воду. Де вона її шукала, хто її знає, а тільки десь-то найшла. Набрала в глечик і понесла додому. По дорозі зустріла одного чоловіка, що вмирав без води; дала йому напитись і тим одволала його од смерті. Далі зустріла вона другого, такого ж само; потім третього, четвертого і, нарешті, сьомого. Всім давала пити і всіх врятувала од смерті. Води залишилось у неї тільки на самому дні.

Йшла вона, йшла та по дорозі сіла відпочити, а глечик поставила біля себе на землю. Коли в той час де не взявся собака. Хотів, мабуть, теж напитись та й перекинув глечик. Коли той глечик перекинувсь, то з нього вилетіло сім великих зірок і восьма маленька та й поставали вони на небі.

Ото ті зірки і є Віз, або душі тих людей, що дівчина їм давала пити, а восьма маленька — так то душа собаки, що перекинув глечик. Так ото бог на те їх і поставив на небі, щоб усі люди бачили, яка щира була тая дівчина, а за її щирість бог послав дощ на ту країну.

Поміркуй над прочитаним

1. Яка подія змусила дівчину йти шукати воду?

2. Що трапилося з дівчиною по дорозі додому? Як характеризують дівчину її вчинки?

3. Якою вона була: доброю, байдужою, здатною до співпереживання, злою? Прочитай уривки, які підтверджують твою думку.

4. Чому легенду названо саме так? Чи можна дати їй іншу назву? Які назви дібрали твої однокласники? Яка з них є найвдалішою? Поясни свою відповідь.

5. Що є правдивим, а що незвичним у розказаній історії? Підтвердь свою думку уривками з тексту.

6. Що народ хотів сказати цим твором? Прочитай речення, у якому висловлено головну думку легенди.

Будь уважним до слова

1. Як правильно сказати: зла собака чи злий собака? Відповідь знайди в тексті.

2. Добери синоніми до слова колодязь. Відповідь перевір за Словничком синонімів.
На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.