Всі публікації щодо:
Пісні
Кониський Олександр
Українська література 6 клас - Раїса Мовчан - Генеза 2006
МОЛИТВА - ПІСНІ ЛІТЕРАТУРНОГО ПОХОДЖЕННЯ - ЗАГАДКОВА, ПРЕКРАСНА І СЛАВНА ДАВНИНА УКРАЇНИ
Боже Великий, Єдиний, Волі і світу промінням
Нам Україну храни. Ти її осіни.
Світлом науки і знання Молимось, Боже Єдиний,
Нас, дітей, просвіти, Нам Україну храни,
В чистій любові до краю Всі свої ласки, щедроти
Ти нас, Боже, зрости. Ти на люд паш зверни.
Дай йому волю, дай йому долю.
Дай доброго світа,
Щастя дай, Боже, народу
І многая, многая літа!
Ключик розуміння
За основу Державного Гімну України було взято перший куплет та приспів вірша Павла Чубинського „Ще не вмерла Україна“ (1862 p.). У1863 р. композитор М. Вербицький написав до нього музику. Первісний текст пісні перероблювався автором кілька разів, тому сучасний варіант відрізняється від нього.
У той час Україна ще не мала своєї державності. Павло Чубинський був членом організації „Стара громада“, куди входила національно свідома патріотична інтелігенція. На її зібранні вперше і прозвучала ця пісня. За неї автор був висланий царським урядом на 7 років до Архангельської губернії. У 1918 р. вона виконувалася вже як Державний Гімн Української Народної Республіки. У 1939 р. Карпатська Україна Як самостійна держава також визнала її своїм гімном. За радянських часів пісня „Ще не вмерла Україна“ була забороненою. Однак українці її пам’ятали і часто виконували таємно, з великою надією на відродження самостійності своєї держави. І такий час настав - Україна стала незалежною. З 1992 р. знову за національний пмн було взято пісню на слова П. Чубинського.
Павло Чубинський (1839-1884) - український фольклорист, етнограф, поет. Закінчив Петербурзький університет. Був висланий царським урядом за „українську діяльність“. Займався збиранням народних пісень, дум, дослідженням побуту, звичаїв і традицій українців. Був великим патріотом. Його ім’ям названа вулиця у м. Львові.
Михайло Вербицький (1815-1870) - один із перших професійних українських композиторів у Галичині (Західна Україна), хоровий диригент. Автор симфоній, хорів, музики до оперет, п’єс. Його ім’ям також названа вулиця у м. Львові.