Всі публікації щодо:
Довженко Олександр

Українська література 6 клас - Раїса Мовчан - Генеза 2006

ДОЩ ПОЛИВ, І ДЕНЬ ТАКИЙ ПОЛИВ’ЯНИЙ - ОЛЕКСАНДР ДОВЖЕНКО - ЗАГАДКОВА, ПРЕКРАСНА І СЛАВНА ДАВНИНА УКРАЇНИ

Чи по-особливому сприймає світ малий Сашко? Його можна назвати поетом? Чи є особистістю цей герой? На кого з персонажів інших творів він схожий найбільше? Аргументуй свої судження. Як ти думаєш, чи був він оптимістом, чи дуже любив рідну землю, свою родину, дім, Десну?

Уважно прочитай вірші Ліни Костенко. Чи відома тобі її дитяча книжка «Бузиновий цар»? Ти можеш знайти її в бібліотеці.

Зверни увагу, що маленькі герої Ліни Костенко дуже схожі на Сашка із «Зачарованої Десни». Вони так само незрадливі, довірливі діти сонця, що спраглими очима відкривають для себе великий світ, сповнений краси і таїни, радіють кожній миті свого життя. Однак усі вони різні, бо будь-яка людина - то неповторна Індивідуальність, особистість. Ця думка є провідною не лише у вірші «Кольорові миші» Л. Костенко, а й у всій її творчості.

Ліна Костенко (1930 р.) - відома українська поетеса. Народилася в с. Ржищеві на Київщині в родині вчителів. їй було шість років, коли батьки переїхали до Києва. Навчалася в Київському педагогічному інституті. Закінчила Літературний інститут ім. Максима Горького в Москві. Працювала на Київській кіностудії художніх фільмів ім. О. П. Довженка. Автор кількох поетичних книжок, віршованих романів. Лауреат міжнародної премії Франческо Петрарки, Державної премії УРСР імені Т. Г. Шевченка. Її вірші перекладено багатьма мовами світу.

* * *

Дощ полив, і день такий полив’яний1.

Все блищить, і люди як нові.

Лиш дідок старесенький, кропив’яний,

блискавки визбирує в траві.

Струшується сад, як парасолька.

Мокрі ниви, і порожній шлях...

Ген корів розсипана квасолька

доганяє хмари у полях.

Чи знаєш ти, що...

У бразильському місті Пара дощі впродовж дня ідуть часто в один і той же час. Тому мешканці, домовляючись про зустріч, кажуть: «перед першим ранковим дощем» чи «після другого пообіднього дощу».

1 Полив’яний - посуд, покритий блискучою речовиною (поливою).

Пояснюємо поезію

1. Чим цікаве довкілля після дощу (дерева, дорога, будинки...)? Прочитай уважно поезію. Які відчуття з’явилися у тебе? 2. Чи цей вірш - пейзаж? 8. Що означає вираз «полив’яний день» ? 4 Що за дідок може бути у траві? і. Чому сад схожий на парасольку?». Поясни, чому шлях порожній. 7. Як ти думаєш, корови знаходяться далеко? Що «говорить» про це? 8. Як можна «доганяти хмари»? 9. Чи сподобалася тобі ця поезія? Чим?