Всі публікації щодо:
Калинець Ігор
Українська література 6 клас - Раїса Мовчан - Генеза 2006
ПИСАНКИ - ІГОР КАЛИНЕЦЬ - ЗАГАДКОВА, ПРЕКРАСНА І СЛАВНА ДАВНИНА УКРАЇНИ
Виводить мама дивним писачком
по білому яйці воскові взори,
Мандрує,писанка по мисочках
із цибулиним золотим узваром,
з настоями на травах і корі,
на веснянім і на осіннім зіллі -
і писанка оранжево горить
у філіграннім1 сплеті ліній.
То вже вона, як дивовижний світ,
то вже дзвенить, як згусток сонця,
буяють буйно квіти у росі,
олені бродять в березневім соці.
І стилізовані сплітаються сади
у маєві2 густих обрамлень,
мереживом найтоншим мерехтить
геометричний космацький орнамент3.
І я поплив у світ дитячих мрій
на білі колискові оболоні4...
Котились писанками ізгори
ясні сонця у мамині долоні.
1 Філігранний - тонко, майстерно оброблений.
2 Маєво, майво - те саме, що мерехтіння.
3 Космацький орнамент - дуже дрібний орнамент, що покриває всю поверхню писанки. Зародився в с. Космачі, що лежить високо в Карпатських горах. Там майже всі жителі займаються писанкарством.
4 Оболонь - заплавні луки.
Пам’ятник українській писанці в Канаді
Чи знаєш ти, що...
У 1975 р. на околиці м. Вегревіль (Канада) українцями було встановлено перший у світі пам'ятник писанці. Його висота - 20 м. Ця найбільша у світі писанка - знак духовності нашого народу, символ його незнищенності.
Колекції писанок є в музеях м. Києва, Лубен, Львова, Харкова (Україна), м. Кракова, Варшави (Польща). У прикарпатському м. Коломиї (Західна Україна) розташований єдиний у світі музей «Писанка». У ньому зібрано понад 10 тисяч писанок із різних частин світу, більшість із них - українські.
Повторюємо та узагальнюємо
1. Знайди метафори й порівняння у тексті. Поясни їхню роль. 2. Що тут реальне, а що уявне? 3. Як ти вважаєш, що символізує саме ця писанка? Чому її малює мама, а не тато, бабуся? Яким постає образ мами? 4. Який настрій переважає в поезії?
Ключик розуміння
Дзвінка - ім’я коханої ватажка карпатських опришків Олекси Довбуша. Так названа й дочка поета. Коли писалася «Книжечка для Дзвінки», вона була ще зовсім юною. Для неї зовнішній світ поставав багатобарвним, стоголосим, дивовижно-загадковим, тобто образним. Він пробуджував найкращі почуття, що робили її душу чистішою, добрішою, а тому й щасливішою.
У цих віршах різні елементи, явища природи - стежечка, блискавка, веселка, криничка, дим - персоніфікуються, тобто перебирають на себе ознаки живого. Природа постає олюдненою, оживленою, а значить - зрозумілішою і ближчою до нас. Наприклад, ліричний герой звертається до стежечки, як до дівчинки, яка може зачепитися, сховатися під споришем, перескочити через струмок.. Можливо, то все стосується і дівчинки, яка біжить стежечкою, а сягнувши гори, побачить «всенький світ» - великий і красивий. Блискавка ж образно порівнюється з королевою темряви. Поміркуй, чому саме. Які риси характеру можуть бути притаманними для королеви?